Plan Junckera: jest lista inwestycji, które mogą liczyć na dofinansowanie

2016-06-22, 07:19

Plan Junckera: jest lista inwestycji, które mogą liczyć na dofinansowanie
Na liście jest 47 propozycji o wartości blisko 81 miliardów złotych. Foto: Shutterstock

Ministerstwo Rozwoju opublikowało listę państwowych inwestycji, które potencjalnie mogą liczyć na finansowanie z tak zwanego Planu Junckera, którego celem jest pobudzenie europejskiej gospodarki. Znajduje się na niej 47 propozycji o wartości blisko 81 miliardów złotych.

Dwie rządowe inwestycje - Tauronu i Przewozów Regionalnych o wartości ponad 2,1 miliardów złotych są już oceniane przez Europejski Bank Inwestycyjny.

22 propozycje z sektora energetycznego

22 propozycje pochodzą z sektora energetycznego. Jedna z nich jest już złożona. Na liście są też inwestycje w żeglugę śródlądową, port morski w Szczecinie, czy infrastrukturę kolejową. Lista ma charakter otwarty i będzie aktualizowana.

Do EBI trafi 26 aplikacji o środki na inwestycje

Plan zakłada, że w tym roku do EBI trafi 26 aplikacji o środki na inwestycje. W 2017 roku będzie to 17 aplikacji, a w kolejnych dwóch latach po jednej. Pod koniec maja Ministerstwo Rozwoju informowało, że do resortu wpłynęły propozycje realizacji 108 przedsięwzięć. Wśród propozycji jest między innymi budowa linii kolejowej Podłęże - Piekiełko w województwie małopolskim o wartości 7,1 miliarda złotych czy budowa infrastruktury portowej w Szczecinie i Świnoujściu o wartości 4,2 miliarda złotych.

Przedsięwzięcia publiczne, żeby otrzymać dofinansowanie, muszą być warte przynajmniej 25 milionów euro. Limit ten nie dotyczy innowacyjnych pomysłów. Inwestycje z Polski będą konkurowały o pieniądze z pomysłami z całej Unii Europejskiej. Plan zakłada, że łącznie na inwestycje w całej wspólnocie trafi około 315 miliardów euro. Fundusz działa do połowy 2019 roku.

Lista wynikiem konsultacji międzyresortowych

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek w Warszawie na spotkaniu z dziennikarzami, że lista powstała w wyniku konsultacji pomiędzy resortem rozwoju - koordynatorem wsparcia EFIS w Polsce - a pozostałymi ministerstwami.

- Plan Junckera to jedno z narzędzi, które chcemy wykorzystać do realizacji Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju– powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że przedstawione projekty są spójne z planami strategicznymi rządu. - Jeżeli na liście proponujemy inwestycje energetyczne, to są one zbieżne i spójne z innymi planami strategicznymi, w tym z Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - dodał.

Przyznał, że Polska "testuje" współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który ocenia zgłoszone projekty. - Uczymy się tego podejścia w kontaktach z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w zakresie takich dużych projektów infrastrukturalnych - dodał.

Środki trzeba będzie zwrócić

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zaznaczył, że środki z tzw. planu Junckera nie są dotacjami i trzeba je będzie zwrócić.

- Te projekty muszą w przyszłości być spłacone, w związku z tym muszą mieć silny charakter prorozwojowy. To powoduje, że będzie mniejsze prawdopodobieństwo przeinwestowania, co było bardzo dużym mankamentem wielu innych inwestycji, które do tej pory w Polsce były realizowane - powiedział Kwieciński.

Dodał, że 47 projektów, które znalazły się na liście, wyłoniono z ponad 100.

Jak wskazał, projekty przedstawione na liście będą sukcesywnie przekazywane do oceny EBI. Zgodnie z harmonogramem w 2016 r. do banku powinno trafić 26 projektów, w 2017 r. – 17, a w latach 2018-2019 po jednej, co rok.

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych to instrument służący realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Plan Junckera). Plan zakłada, że łącznie na inwestycje w całej wspólnocie trafi ok. 315 mld euro.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej