Polski urząd bez kasy: wystarczy płatność przez linka

Szybkie płatności w urzędach? ̶ To możliwe i wygodne, wystarczą tylko chęci samych urzędników -podkreślał na antenie PR24 Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. A. Smitha.

2016-06-28, 21:51

Polski urząd bez kasy: wystarczy płatność przez linka
W Holandii przyjęto zasadę, że obywatel ma mieć wygodę. Dlatego różne instytucje – samorządowe jak i rządowe stworzyły wspólną platformę dla dokonywania płatności.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego zwykły link, tak jak na stronie bankowej czy sklepu internetowego może zrewolucjonizowac płatności w urzędach, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. A. Smitha. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśla, jeśli e-administracja ma nie być re­torycznym chwytem, to musi być kon­sekwentnie realizowanym kierunkiem.

W urzędzie jak banku – linki do szybkich płatności

A przykładem pożądanych i łatwych do wprowadzenia przez administrację roz­wiązań jest umożliwienie dokonywania opłat za rozmaite czynności admini­stracyjne i wpłat należnych danin przy pomocy bankowych płatności interne­towych czyli  „płatności za pomocą linku”.

Z linka same korzyści

̶  Ten sposób płatności radykalnie upraszcza relacje, gdyż dzięki temu nawet wnuczka mogłaby zapłacić za babcię – mówi ekonomista.

Jak dodaje, dzięki temu, link do takiej płatności od razu identyfikuje płatnika, jaki jest to rodzaj płatności, czyli nie ma konieczności weryfikacji tych operacji po stronie urzędu.

 Korzyści dla urzędu i obywatela

Korzyści są więc obopólne, czas i pieniądze oszczędza zarówno obywatel, jak i sam urząd.
̶  Oszczędza się na czasie wysyłki, weryfikacji, obywatel nie musi przepisywać numeru konta, jest mniej pomyłek – mówi Sadowski.

Kraje Zachodnie dawno już to mają

To już funkcjonuje i cieszy się ogromnym powodzeniem także w innych krajach, bo szybkie płatności w urzędach powszechne są np. w Holandii.

REKLAMA

Jak tłumaczy, tam przyjęto zasadę, że obywatel ma mieć wygodę. Dlatego różne instytucje – samorządowe jak  i rządowe stworzyły wspólną platformę dla dokonywania płatności.

̶  Holendrzy bardzo szybko to polubili i zaczęli z niej korzystać. Czyli widać, że jeśli da się taką możliwość obywatelom, to będą z nich korzystać – mówi ekonomista.

Polacy już płacą przez linki w sklepach internetowych

I dodaje, w Polsce mamy doskonałe przykłady takiego działania – Polska jest liderem w tworzeniu sklepów internetowych i płatności poprzez link.

Dlatego te usługi, jeden do jednego, można przenosić do samorządu – mówi Sadowski.

Jak wyliczyło Centrum im. A.Smitha, wprowadzenie szybkich przelewów przez samorządy sprawi, że 794 pełnoetatowych pracowników administracji będzie mogło zostać skierowanych do innych prac. To przekłada się na 66.5 mln zł oszczędności rocznie.

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej