Kiedy roszczenia się przedawniają? Będzie nowe prawo
Pojawiała się propozycja zmiany części przepisów kodeksu postępowania cywilnego mająca doprowadzić do poprawy obecnej sytuacji - na czy będzie polegała najważniejsza zmiana mówi poseł PiSu Arkadiusz Mularczyk.
2016-07-07, 11:01
Posłuchaj
- To jest na razie zapowiedź projektu, istotą jest to, że to wierzyciel musi wykazać przed sądem, że roszczenie nie jest przedawnione – wyjaśnia gość.
Pomoc osobom nieporadnym
Obecnie obowiązujące regulacje prawne zostały zmienione 26 lat temu- przypomina sędzia Małgorzata Kuracka z warszawskiego Sadu Apelacyjnego.
- Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące badania zarzutu przedawnienia, kiedy podniesie to strona pozwana, zostały wprowadzone 1 października 1990 roku. Kiedyś sąd zarzut przedawnienia badał z urzędu. Obecnie nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądał ostateczny projekt. W moim odczuciu ewentualny powrót do tamtych rozwiązań może być wart rozważenia. Chodzi tu bowiem o pomoc osobom nieporadnym – przekonuje rozmówczyni.
Najlepsze rozwiązanie
Sędzia Kuracka podkreśla jednak, że przyjęcie prawa w obecnie proponowanym kształcie, może uprzywilejowywać jedną ze stron procesu.
REKLAMA
- Rodzi się wątpliwość, że wierzyciel musiałby jeszcze wykazywać, że nie ma przedawnienia. Jest zasada w procesie cywilnym, że wykazuje się okoliczności pozytywne. Korzystne jest, że zmiany mają iść w kierunku pomocy osobom nieporadnym, wydaje mi się, że należałoby rozważyć badanie zarzutu przedawnienia z urzędu, niż nakładać na wierzyciela obowiązek wykazywania okoliczności negatywnych – dodaje.
Proponowana zmiana przepisów kodeksu postępowania cywilnego jest w fazie projektu i jaki przyjmie ostateczny kształt na razie trudno powiedzieć.
Elżbieta Mamos, abo
REKLAMA