Chcesz kupić złoto? Podaj imię, nazwisko i PESEL. Nowe regulacje NBP

Narodowy Bank Polski wydał zarządzenie obligujące indywidualnych nabywców złota inwestycyjnego do podania danych osobowych. Chodzi o imię, nazwisko, numer PESEL, a w wypadku osób niebędących obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i nieposiadających numeru PESEL - imię, nazwisko, obywatelstwo oraz numer dokumentu stwierdzającego tożsamość tych odbiorców.

2016-07-22, 10:25

Chcesz kupić złoto? Podaj imię, nazwisko i PESEL. Nowe regulacje NBP
Nie będzie można anonimowo kupić złota. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O nowym zarządzeniu NBP dotyczącym kupujących złoto inwestycyjne mówił w Polskim Radiu 24 Filip Fertner z zarządu Mennicy Złota (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jednak jak przypomina w Polskim Radiu 24 Filip Fertner z zarządu Mennicy Złota, już dzisiaj mamy przepisy obowiązujące identyfikację nabywców. 

- Art. 125 ustawy o podatku od towarów i usług, ustęp 2 nakazuje dokonującemu dostawy, czyli sprzedającemu złoto inwestycyjne, prowadzenie takiej ewidencji swojej sprzedaży, która umożliwia identyfikację nabywcy. Oczywiście ustawodawca w tym kształcie nie doprecyzował, na czym konkretnie ta identyfikacja ma polegać. Mówimy o obowiązującym porządku prawnym. Płynie jednak z tego wniosek, że jeżeli mamy identyfikować nabywcę, to musimy go spytać o imię, nazwisko, adres i użyć do tego stosownego dokumentu sprzedaży. Kolejny logiczny wniosek to taki, że mówimy w tym przypadku o fakturze, bo tylko faktura pozwala na umieszczenie tych danych na dokumencie dowodzącym sprzedaży. W maju tego roku Sejm dokonał nowelizacji przepisów o Ordynacji podatkowej i innych ustaw, w tym także ustawy o VAT i w tejże ustawie zalecił, żeby identyfikacja nabywcy także polegała na pobraniu numeru identyfikującego kontrahenta, numeru niezbędnego do celów podatku lub podatku od wartości dodanej. A zatem płynie z tego taki wniosek, że będzie potrzebny numer identyfikacji podatkowej, w przypadku odbiorcy fizycznego najpewniej numer PESEL, po którym to numerze tego kontrahenta będzie można identyfikować. Warto zaznaczyć, że te przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2017 roku. Tam są również pewne kryteria, co do wielkości przedsiębiorstw, które muszą zastosować te przepisy. NBP idzie trochę dalej i już wydał taką uchwałę i takie przepisy będą obowiązywać od 30 lipca. Także kontrahenci nabywający złoto w NBP muszą się liczyć z podawaniem numeru PESEL – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Problem z weryfikacją danych

Otwarta pozostaje jednak kwestia, jak te podawane przez kupujących złoto dane będą weryfikowane. W tej chwili bowiem sprzedający nie są upoważnieni do legitymowania nabywców złota, nie mogą zatem sprawdzić, czy podawane przez nich w czasie transakcji dane są na pewno prawdziwe.

Nie chodzi o uszczelnienie systemu podatku VAT...

Uchwała NBP zrównała warunki zakupu złota z zasadami panującymi u prywatnych dilerów. Chcąc kupić nawet najmniejszą złotą sztabkę lub monetę bulionową, trzeba podać imię, nazwisko i PESEL. To obostrzenia wynikające z ustawy o podatku VAT, która zobowiązuje sprzedawców towarów zwolnionych z VAT-u do prowadzenia ewidencji nabywców. Nasz gość nie wiązałby jednak tej kwestii z uszczelnieniem systemu podatku VAT.

REKLAMA

- Uszczelnienie podatku VAT dotyczy obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. To na tej linii dochodzi do wielu nadużyć, wyłudzeń, na czym traci skarb państwa. W przypadku nabywców fizycznych trudno jednak mówić o uszczelnienie systemu. Nabywcy, którzy nie są płatnikami podatku VAT, nie są przecież w tym obrocie, nie mają możliwości odliczenia podatku VAT. Poza tym warto podkreślić, że złoto inwestycyjne, a o takim przecież mówimy, czyli złoto w postaci sztabek czy monet, nie jest objęte podatkiem VAT, jest z podatku VAT zwolnione – podkreśla ekspert.

... ani o podatek Belki

Zdaniem naszego gościa nie chodzi tu też o podatek od zysków kapitałowych.

- Złoto w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest traktowane jako towar, a jego zbycie zatem po upływie 180 dni, czyli pół roku, nie będzie objęte podatkiem od uzyskanego ewentualnie zysku. Złoto nie jest objęte podatkiem od zysków kapitałowych, nie jest to dochód z tytułu kapitału, a zatem w obecnych regulacjach prawnych nie mówimy tutaj o podatkach – zaznacza Filip Fertner.

Kupujący biżuterię nie będą objęci nowymi zarządzeniami

Bezpiecznie mogą się czuć wszyscy ci, którzy chcą nabyć złoto w celach inwestycyjnych. Inaczej - ci, którzy mają złe intencje, chcą w ten sposób ukrywać  dochody, albo prać brudne pieniądze.

REKLAMA

Obowiązki identyfikacyjne nie dotyczą też osób kupujących złote pierścionki i inne wyroby jubilerskie, bo chodzi tu tylko o złoto inwestycyjne.

Sylwia Zadrożna, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej