Coraz mniej kredytów. Przyczyn jest kilka
Polacy chcą brać kredyty, ale banki są ostrożne w ich dawaniu. Tak wynika z najnowszego raportu NBP.
2016-08-02, 16:09
Posłuchaj
Banki spodziewają się w III kwartale tego roku istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i zapowiadają kontynuację zaostrzania polityki kredytowej w tym obszarze.
Sprawę komentowali goście "Pulsu Gospodarki" w Polskim Radiu 24.
Banki zaostrzają swoją politykę
- Wśród przyczyn postrzeganego przez banki spadku popytu na kredyt wymienia się przede wszystkim zacieśnienie polityki kredytowej, czyli zmniejszenie dostępności kredytów przez banki. To nie jest tak, że my nie chcemy konsumować. Jeśli popatrzymy na czynniki leżące po stronie konsumenta, to przemawiały one za zwiększeniem zainteresowaniem kredytem – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Posłuchaj
Zmiany w prawie ziemią
Apetyt na "rozdmuchiwanie" przez banki akcji kredytowej spada z wielu powodów - dodaje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium.
REKLAMA
- Z jednej strony mieliśmy do czynienia z żądaniem wyższego wkładu własnego, to powoduje, że dostępność kredytów dla potencjalnych kredytobiorców jest niższa. Z drugiej strony na rynek kredytów mają wpływ zmiany prawne w zakresie obrotu ziemią – wyjaśnia ekspert.
Posłuchaj
Deweloperzy mają się dobrze
Akcja kredytowa spada, jednak na razie nie przekłada się to na branże deweloperską - mówi Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.
- Patrzą na rynek deweloperów, tego zwolnienia nie widać, ostatnie miesiące były dosyć pozytywne pod kontem sprzedaży, czy wyników finansowych – dodaje gość.
Posłuchaj
Raport „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych” omawia zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w II kwartale 2016 r. oraz przewidywania na III kwartał 2016 r.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA