Kredyty we frankach. Przewalutowanie, ale jak?
Dziś zbiera się Komitet Stabilności Finansowej. Ma on powołać specjalną grupę roboczą, której celem będzie m.in. wypracowanie warunków dla banków do samodzielnego przewalutowania kredytów zaciągniętych w obcych walutach na drodze negocjacji z klientami.
2016-08-10, 12:58
Posłuchaj
Trudno dziś powiedzieć jak będą one wyglądały, wiadomo za to, że oczekiwania frankowiczów są bardzo rozbudzone - mówił na antenie Polskiego Radia 24, Marcin Izdebski z Fundacji Republikańskiej.
Elementarna sprawiedliwość
- Ciężko się dziwić, bo rząd kilka swoich postulatów zrealizował, więc czemu ta grupa ma się czuć pokrzywdzona. Jednak ja się nie zgadzam, żeby wszystkie koszty przerzucić na banki, bo one zepchną to na wszystkich kredytobiorców. Dużo osób jednak na kredytach frankowych zyskało. Krok ze speadami jest raczej symboliczny, to jest elementarna sprawiedliwość. W kantorze, gdzie są realne koszty, zatrudnienia pracownika i wynajmu mieszkania, spready były dużo niższe niż w banku, gdzie wszystko odbywało się wirtualnie – podkreśla ekspert.
Posłuchaj
Koszt zwrotu pobranych spreadów szacowany jest na 4-8 mld złotych.
Przewalutowanie, czyli?
Do tego banki będą musiały zapłacić za przewalutowanie kredytów. Ile? To obecnie trudno oszacować - mówiła w "Pulsie Gospodarki" Marta Petka-Zagajewska z Raiffeisen Polbank. Według ekonomistki, dziś też nie można mówić o kursie po jakim to przewalutowanie nastąpi.
REKLAMA
- Zgodnie z zapowiedziami domiary kapitałowe mają być indywidualnie ustawiane dla każdego z banków, w zależności od tego w jakim tempie będę one wychodziły z propozycjami rozwiązań dla swoich klientów. To będzie wypadkowa dwóch czynników. Po pierwsze jak silnie banki będą zmuszone zdecydują domiary kapitałowe, które dla banków są kosztem. Tak długo jak będzie im się opłacało przewalutowanie, to będą to robić. Z drugiej strony mamy klienta, dla którego to też musi być opłacalne. Powiedzenia teraz, gdy nie znamy kosztów, ile osób będzie tym rozwiązaniem zainteresowane jest niemożliwe – uważa specjalistka.
Posłuchaj
Rezygnacja z mieszkania
Gremium powołane przez Komitet Stabilności Finansowej ma zająć się nie tylko kwestią przewalutowania, ale także możliwością zwrotu mieszkania w zamian za uwolnienie od kredytu. Obecne rozwiązania w tym zakresie są złe - uważa Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
- To jest zbyt duże przerzucanie ryzyka, na słabszą stronę umowy. Są sytuacje, że osoby brały kredyt we frankach, bo nie miały zdolności kredytowej na kredyt w złotych. Teraz nie są w stanie ich uregulować. Spłacają, bo mieszkają w tych lokalach i strach przed ich tratą jest duży. Uważam, że powinna być możliwość zrzeczenia się praw do nieruchomości – przekonuje rozmówczyni.
Posłuchaj
W skład Komitetu Stabilności Finansowej wchodzą: Minister Finansów, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA