Rekordowo niska popularność Mieszkania dla młodych
W sierpniu do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiły wnioski na sumę ponad 15 milionów złotych. To najniższy wynik od 2014 roku, kiedy wprowadzono program.
2016-09-06, 13:09
Analityk rynku mieszkaniowego Marcin Krasoń zwraca uwagę, że od lipca można korzystać tylko z pieniędzy przeznaczonych na 2018 rok. Pieniądze na 2016 rok skończyły się w marcu. Z kole i w lipcu wyczerpały się środki na 2017 rok, z których można było korzystać teraz. Druga połowa tych środków zostanie uruchomiona 2 stycznia przyszłego roku. Krasoń prognozuje, że wyczerpie się ona w ciągu 2-3 miesięcy.
W tej chwili z państwowych dopłat mogą korzystać tylko te osoby, które chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Deweloperzy mają w tej chwili mieszkania z datą oddania do użytkowania na 2018 rok. Z danych firmy REAS wynika, że stanowią one 16 procent ogółu oferty. Z kolei zakup lokalu na rynku wtórnym z dopłatą, zdaniem Krasonia, nie wchodzi w tej chwili w grę. Właściciele takich lokali z reguły chcą otrzymać całą sumę w momencie zawarcia transakcji i nie chcą czekać do 2018 roku.
Program Mieszkanie dla młodych polega na jednorazowej dopłacie do kredytu hipotecznego. Osoby, które starają się o dofinansowanie nie mogą mieć więcej, niż 35 lat. Mieszkanie musi spełniać określone parametry dotyczące ceny i wielkości.
IAR, abo
REKLAMA