Polska Strategia Kosmiczna już jest. Ale co z kadrami?
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła dziś założenia Polskiej Strategii Kosmicznej. Ma to być część Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
2016-09-12, 20:38
Posłuchaj
Polski przemysł kosmiczny potrzebuje wsparcia.
Przemysł kosmiczny ma wpływ na życie każdego obywatela
Jak mówi prof. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych, przemysł kosmiczny jest w tym momencie jednym z najważniejszych motorów rozwoju gospodarki. Co więcej, ma on ogromny wpływ na życie codzienne każdego człowieka.
I wymienia GPS, telefonię komórkową, przekazy satelitarne z drugiego końca świata.
̶ Nawigacja, energetyka, geodezja – to praktycznie wszystkie działy, które zależą od tego co się dzieje w kosmosie i jak jest on wykorzystywany – mówi prof. Iwona Stanisławska.
Polska stawia na przemysł kosmiczny
Jednym z elementów zaprezentowanej strategii kosmicznej ma być zwiększenie składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także wzmocnienie konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego. Prof. Stanisławska zgadza się, że działania w tym kierunku są niezbędne.
̶ Zależy nam, aby w Polsce powstał przemysł kosmiczny, oferujący wszystkim działom gospodarki nowe technologie oraz szersze informacje – mówi gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
W kosmos poleci polski satelita?
Projekt strategii kosmicznej zakłada też wsparcie budowy polskiego satelity.
̶ To najwyższy czas - mówi prof. Stanisławska.
Jak podkreśla, Polska jest już gotowa do produkcji takiego satelity.
̶ Nie chcemy go kupować, ani sprowadzać jego części – mówi.
Polska nie ma jeszcze kadr do budowy przemysłu kosmicznego
Ważne jest także, by budować kadry. A tych, jak mówi gość PR 24, w Polsce jeszcze nie ma.
Jak zauważa, w wielu polskich uczelniach otwierane są kierunki kosmiczne, ale to nie oznacza, że one wystarczą do wykształcenia osób potrzebnych na kosmicznym rynku.
Według danych amerykańskiej Space Foundation, globalne obroty sektora kosmicznego w 2015 r. wyniosły ok. 330 mld dolarów. Według szacunków ESA, łączne nakłady rządowe na działalność kosmiczną w Europie w 2014 roku wyniosły 8,3 mld euro.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA
REKLAMA