Zaopiekujmy się pszczołami

2016-09-29, 11:57

Zaopiekujmy się pszczołami
Bez pszczół znikną kwiaty, owoce, a nawet kawa. Foto: Pixabay.com/Public Domain

Po raz czwarty Greenpeace Polska prowadzi akcję pod hasłem "Adoptuj pszczołę". Jak deklarują organizatorzy celem przedsięwzięcia jest spowodowanie, aby Polska stawała się bardziej przyjazna pożytecznym owadom zapylającym.

Posłuchaj

O akcji Adoptuj Pszczołę w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynce (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Mają to być działania, które sprawią, że nasz kraj będzie wolny od toksycznych dla pszczół pestycydów, że wprowadzone zostaną przepisy, które chronią owady zapylające, a ich sytuacja będzie regularnie monitorowana. Obecnie są szczególne powody, aby myśleć o przyszłości pszczół, podkreśla Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

- W Unii Europejskiej na początku 2017 roku zostanie podjęta decyzja o losie pszczół, czy utrzymujemy, a nawet rozszerzamy zakazy stosowania najbardziej toksycznych dla pszczół pestycydów – wyjaśnia rozmówczyni.

Trujące substancje

To, co nastąpi po kończącym się trzyletnim zakazie stosowania najbardziej niebezpiecznych neonikotynoidów, może zadecydować o przyszłości pożytecznych owadów w Polsce i Europie. Wagę problemu dostrzega Kamil Baj prowadzący "Pszczelarium", zajmujący się pszczołami w miastach.

- Nie wiem czy trzy lata moratorium wystarczą, bo pewnie gdzieś te opryski są wprowadzane do obrotu. Wydaje mi się, że powinno to iść troszeczkę dalej i wtedy naukowcy mogliby wyciągnąć wnioski długoterminowe. Na razie badania wskazują, że neonikotynoidy są szkodliwe dla wszystkich owadów – podkreśla ekspert.

Jak pomóc?

W ramach akcji Greenpeace, pszczołami można się zaopiekować w prosty sposób, wyjaśnia Katarzyna Jagiełło.

- Wystarczy wejść na stronę adoptujpszczole.pl i tam adoptować wirtualne owady. Jest to największa akcja crowdfundingowa pod względem ilości osób w niej biorących w Polsce – zachęca gość.

Delikatne owady

Kamil Baj prowadzący "Pszczelarium", ma nadzieję, że unijne przepisy będą w coraz większym stopniu chroniły pszczoły. Zarazem jednak uważa za niezbędne, właściwe stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie, bo błędy przy tym popełniane są dużym zagrożeniem dla owadów.

- Mam nadzieję, że najgroźniejsze substancje zostaną zidentyfikowane. Rolnicy zaś powinni bardziej zwracać uwagę jakie środki stosują i w jaki sposób, bo nawet słaby środek zastosowany w trakcie kwitnienia roślin, czy w ciągu dnia, ma natychmiastowe przełożenie na śmiertelność wszystkich owadów znajdujących się na tym polu – dodaje.

Wielki Spis Zapylaczy

W ramach akcji prowadzonej przez Greenpeace kontynuowany jest również Wielki Spis Zapylaczy, czyli  realizowany wspólnie z przedstawicielami nauki projekt badań nad pszczołami, zaznacza Katarzyna Jagiełło.

- Wielki spis to badania naukowe przeprowadzane we współpracy z naukowcami. Dzięki współpracy nas i  naukowców jesteśmy w stanie zebrać więcej danych i osiągnąć lepsze efekty badań – tłumaczy.

Dotychczas, dzięki akcji Grenpeace Polska w całym kraju powstało 100 „pięciogwiazdkowych” hoteli dla dziko żyjących owadów zapylających, a dziesiątki innych powstają w prywatnych ogródkach, szkołach i przedszkolach.

Ponoć Albert Einstein stwierdził kiedyś :

"Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia..." Warto o tym pamiętać.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

Wróć do strony głównej