Wicepremier Morawiecki otworzył polsko-białoruskie forum gospodarcze
O otwarciu Polski na szeroką współpracę gospodarczą z Białorusią mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, inaugurując XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze „Dobrosąsiedztwo 2016” w Mińsku. W tym roku w forum wzięła udział rekordowa liczba ponad 500 uczestników.
2016-10-24, 14:58
Posłuchaj
- Nic tak nie służy zbliżeniu między narodami jak wymiana gospodarcza, wymiana handlowa i współpraca w zakresie inwestycji. Traktuję to nasze dzisiejsze spotkanie jako bardzo symboliczne, ale też faktyczne otwarcie na szeroką współpracę gospodarczą – oświadczył w poniedziałek Morawiecki.
W oficjalnym otwarciu dorocznego forum wzięli udział: szef wyższej izby białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz, białoruski wicepremier Michaił Rusy, a także prezesi Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Kazimierz Zdunowski i Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Uładzimir Ułachowicz.
Morawiecki mówił, że w relacjach polsko-białoruskich nie mniej ważna niż współpraca w dużych strategicznych sektorach - energetycznym, produkcyjnym - jest „współpraca setek, tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy małych i średnich firm”. Zdaniem wicepremiera „w tej ilości przedsiębiorstw jest siła jeszcze potężniejsza niż nawet w wielkich bankach, firmach ubezpieczeniowych czy energetycznych”.
- Dla mnie bardzo ważne jest, żebyśmy to dzisiejsze otwarcie, które odczułem bardzo wyraźnie również na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, wykorzystali dla kolejnych wielu lat, a może nawet dziesięcioleci jak najbliższej współpracy – powiedział Morawiecki.
Polska może być krajem tranzytowym
Wicepremier podkreślał, że Polska jako kraj graniczny UE, przez który biegnie tranzyt na Wschód, i Białoruś, graniczne państwo Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i kraj otwarcia na Zachód, mają sobie wiele do zaoferowania. Ocenił, że „nie ma lepszej płaszczyzny niż właśnie ta, kiedy Polska może być krajem tranzytowym dla 500-milionowego rynku UE”, a Białoruś może ułatwić Polsce dostęp do rynku Unii Eurazjatyckiej. „Jest niezwykle ważne, żebyśmy te połączenia budowali” – powiedział Morawiecki. Jak podkreślił, udana współpraca Polski i Białorusi pokaże „naszym potężnym sąsiadom, że budujemy razem przyszłość gospodarczą”.
Wicepremier Michaił Rusy zwrócił uwagę, że w tym roku doszło do aktywizacji w relacjach białorusko-polskich i toczy się „konstruktywny i progresywny dialog z polskim rządem”. Dodał, że w 2016 r. wymiana handlowa pomiędzy Białorusią i Polską może przekroczyć 2,5 mld dolarów. „Powinniśmy dążyć do tego, żeby w kolejnych dwóch, trzech latach przekroczyć poziom 4 mld dolarów” - mówił.
- Dzisiejsza impreza to prawdziwe święto dla biznesu polskiego i białoruskiego – powiedział PAP Kazimierz Zdunowski o XX Polsko-Białoruskim Forum Gospodarczym . - Mamy ponad 500 uczestników - trzykrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. Jak dotąd to rekord – zaznaczył. Stronę polską reprezentuje 275 firm, a stronę białoruską 175. W forum uczestniczą także przedstawiciele władz lokalnych obu krajów.
W obecności wicepremierów podpisano cztery porozumienia o współpracy, m.in. w sprawie utworzenia centrum edukacyjnego IPO, które będzie pomagać białoruskim firmom w wejściu na polską giełdę, oraz modernizacji sieci tramwajowej w Witebsku przez Tines Capital Group oraz Unibep.
Polsko-Białoruskiego Centrum IPO
Podczas XX Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2016”, w poniedziałek, w obecności wicepremiera Morawieckiego oraz wicepremiera Białorusi Michaiła Rusego, został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering – pierwsza oferta publiczna).
Celem zawartego porozumienia jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.
Dokument podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Polsko-Białoruskiej Izby Handlowej i Przemysłowej oraz Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.
Białoruś potrzebuje polskich inwestycji
Rynek białoruski potrzebuje polskich inwestycji, szczególnie kiedy pogarszają się relacje między Białorusią a Rosją – powiedział dziennikarzom prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Tomasz Pisula. Współpraca może dotyczyć m.in. budownictwa.
Szef PAIiIZ podkreślił, że poniedziałkowa wizyta wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego na Białorusi i spotkanie z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką „jest bardzo dobrym znakiem, że jest wola dialogu”.
- Białoruś bardzo potrzebuje polskich inwestycji. W sytuacji, kiedy pogarszają się relacje Białorusi i Rosji, Polska wydaje się być naturalnym partnerem. Jesteśmy też dość bliskim kulturowo partnerem dla Białorusi obecnym na rynku UE – powiedział dziennikarzom szef Agencji. Dodał, że Polska może być dla Białorusi ułatwieniem w relacjach z UE.
Pisula poinformował, że w poniedziałek podczas wspólnego forum gospodarczego „podpisano umowę o współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami zajmującymi się dużymi inwestycjami budowlanymi”.
PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA