Powstaną nowe standardy opiece nad seniorami

KE pracuje nad rozwiązaniami, które mają sprawić, że otoczenie będzie bardziej przyjazne seniorom.

2016-10-27, 20:48

Powstaną nowe standardy opiece nad seniorami
W całej Europie wiele problemów seniorów związanych jest z ich sytuacją mieszkaniową. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O rozwoju opieki nad seniorami w Polskim Radiu 24 mówi Bolesław Meluch z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej jako jedyna organizacja z Europy Środkowo - Wschodniej uczestniczy w unijnym projekcie "Otoczenie przyszłości - przyszłość otoczenia”. Jest to projekt dwóch Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej, który ma na celu wykorzystanie inicjatyw poszczególnych krajów członkowskich do stworzenia wspólnej wizji przestrzeni i mieszkania przyjaznego seniorom. Polska w Brukseli pokazała opracowany przez KIGS system certyfikacji dóbr i usług skierowanych do osób starszych.  

 - Jednym modelem, który my jako Polska zgłosiliśmy, to był projekt certyfikacji usług opiekuńczych. W opiece długoterminowej dla seniorów do tej pory w żadnym kraju w Europie nie powstały standardy. Nasz projekt Ok Senior ma na celu wypracowanie takich standardów. Jesteśmy zaproszeni, że także w innych krajach pokazywać na czym on polega - tłumaczy Bolesław Meluch z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Opieka jak w banku

Projekt ma na celu wykorzystanie inicjatyw poszczególnych krajów członkowskich. Ciekawy przedstawiła też Wielka Brytania.

- Jeden z profesorów z Wielkiej Brytanii zaproponował bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które dziś opiekują się swoimi najbliższymi i przed to, że ograniczają swoją działalność zawodową, a nawet rodzinną, tracą dochody. On zaproponował, żeby każda godzina spędza na opiece były zapisywana wirtualnie, specjalnie wyceniane. I kiedy ta osoba będzie potrzebowała w przyszłości pomocy będzie miała w banku środki, którymi będzie mogła zapłacić innym osobom, które się nią zaopiekują – wyjaśnia gość.

REKLAMA

Problem z mieszkaniami

W całej Europie wiele problemów seniorów związanych jest z ich sytuacją mieszkaniową.

- 75 proc. seniorów w całej Europie, w Polsce więcej, nie ma dostosowanych mieszkań do swojego stopnia sprawności. To wymaga adaptacji i specjalnych środków. Trzeba stworzyć programy, dla seniorów którzy preferują pozostać w swoim mieszkaniu, żeby mieli tam pełną opiekę, także zdrowotną. To powoduje, że rozwinie się m.in. telemedycyna – dodaje  

Zmiany demograficzne wymuszają nowe spojrzenie na wiele obszarów gospodarczych. W przedstawionej przez wicepremiera M. Morawieckiego "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” sytuacja demograficzna została wskazana jako jedna z 5 pułapek rozwojowych Polski, która wymaga podjęcia zdecydowanych działań.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej