Kongres 560: Podkarpacie stanie się polską stolicą gospodarczą?

2016-11-17, 14:50

Kongres 560: Podkarpacie stanie się polską stolicą gospodarczą?
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Kongresu 590 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Podkarpacie to region, który charakteryzuje się wysoką innowacją i przedsiębiorczością, w którym szanujemy dziedzictwo. To wszystko wpisuje się w przesłanie Kongresu 590 mówiące o patriotyzmie gospodarczym, mówi w radiowej Jedynce Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Posłuchaj

O Kongresie 590 i rozwoju swojego regionu mówił w radiowej Jedynce: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Musimy dbać o swoje polskie firmy, swoje produkty, tworzyć trwałe miejsca pracy w przemyśle, wspierać je innowacjami, badaniami, rozwojem. Obok miejsca, gdzie odbywa się Kongres, jest zlokalizowany Park Naukowo-Technologiczny, w którym właśnie funkcjonują inwestorzy krajowi i zagraniczni, gdzie widzimy uznane, światowe marki, korporacje, które są swoistym certyfikatem, że to miejsce jest dobre, właściwe do inwestowania, że inwestorzy spotykają się tu z dobrą atmosferą – podkreśla Władysław Ortyl.

Klimat przyjazny inwestorom

Marszałek województwa podkarpackiego liczy, że region już na stałe stanie się polską stolicą gospodarczą, tym bardziej, że ma wiele atutów.

"

Władysław Ortyl Podkarpacie jest innowacyjne i przedsiębiorstwa, ważne marki, światowe korporacje tutaj lokalizują się.

- Podkarpacie jest innowacyjne i przedsiębiorstwa, ważne marki, światowe korporacje tutaj lokalizują się. Mamy specjalne obszary do przemysłowego inwestowania, wspieramy naszych inwestorów naszymi, a także unijnymi środkami, mamy instytucje, które te firmy obsługują. Jest też oczywiście kadra, która kształci się na Politechnice Rzeszowskiej, Uniwersytecie Rzeszowskim, który też wkracza w obszary bardzo przydatne dla przemysłu, dla gospodarki. To wszystko tworzy klimat. Również wszystkie samorządy bardzo zabiegają o inwestycje, korzystając z Regionalnego Programu Operacyjnego, tworzą strefy do inwestowania, dofinansowują infrastrukturę, także stwarzamy bardzo dobre warunki do funkcjonowania i inwestowania na Podkarpaciu – mówi gość radiowej Jedynki.

Władysław Ortyl przyznaje jednak, że przed regionem jest też sporo wyzwań, jak chociażby infrastruktura komunikacyjna, którą trzeba poprawić.


Władysław Ortyl w studiu Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Władysław Ortyl w studiu Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia

Poznamy założenia tzw. Konstytucji dla biznesu

Z pewnymi barierami muszą mierzyć się wciąż też przedsiębiorcy, dlatego region wiąże duże nadzieje z tzw.

Konstytucją dla biznesu, którą w piątek ma przedstawić wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Jak popatrzymy na rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, to tam województwo podkarpackie bardzo dobrze się odnajduje. Te wszystkie problemy związane z zawiłościami uruchamiania działalności gospodarczej, poszukiwania różnych instrumentów finansowych, które będą ją wspierały, w tej właśnie Strategii i też w „Konstytucji dla biznesu” się znajdą – zapowiada Władysław Ortyl. – Podkarpacie oczekuje na szczegóły Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i „Konstytucję dla biznesu” z wiarą, że to wszystko dobrze wykorzystamy i będziemy mogli przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki, a także wzrostu Podkarpacia – dodaje.

"Konstytucja dla biznesu” ma być zbiorem przepisów, które mają ułatwić prowadzenie firm.

Kongres 590 w Jasionce, koło Rzeszowa rozpoczął się w czwartek i potrwa dwa dni.

Nazwa Kongresu pochodzi od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego, które oznaczają, że produkt pochodzi z Polski.

Wydarzenie ma być nową platformą wymiany idei i doświadczeń polskich przedsiębiorców i specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej