Przedsiębiorcy czekają na "Konstytucję dla Biznesu"

Polskie produkty już są cenione i rozpoznawane na świecie - podkreśla prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński.

2016-11-17, 15:53

Przedsiębiorcy czekają na "Konstytucję dla Biznesu"
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O silnych stronach polskiego eksportu w Polskim Radiu 24 mówi prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Polskiej przedsiębiorczości i polskim markom jest poświęcony dwudniowy Kongres 590 odbywający się w Jasionce koło Rzeszowa.

Nazwa Kongresu pochodzi od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego, które oznaczają, że produkt pochodzi z Polski.
Jak mówi prezes ARP, mamy już wiele obszarów, w których jesteśmy mocni.

- Jesteśmy dość mocni w branży budowlanej, w branży automotive, głównie jeśli chodzi o części. Jesteśmy mocni w przemyśle meblarskim. Jesteśmy silnym eksporterem. Więcej sprzedajemy niż kupujemy. Najwięcej można zarobić na produktach finalnych, gdzie jest najwyższa wartość dodana, i tam też jest największa konkurencja – wyjaśnia gość.

Trzeba wyprzedzić konkurencję

Na pewno musimy szukać obszarów, w których mamy szanse zaistnieć.

- Trzeba szukać tych branż, gdzie nasi konkurenci nie wyprzedzili nas jeszcze o lata świetlne. Takim sektorem jest electromobility związana z samochodami, z transportem publicznym. Jest to branża gdzie polskie firmy są na wysokim poziomie Zatem można budować produkty i sieci dostaw w oparciu o polski przemysł. Mówię o częściach, które składają się na produkt finalny, taki jak elektryczny autobus. Jesteśmy dobrzy w automatyce przemysłowej, informatyką i konfiguracją robotyki – wymienia ekspert.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński

"Konstytucja dla Biznesu"


Zdaniem Marcina Chludzińskiego, polskie firmy potrzebują i oczekują ułatwień, by móc się rozwijać. W tym kontekście ważna będzie "Konstytucja dla Biznesu", którą podczas kongresu ma ogłosić wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Przedsiębiorcy przez 25 lat mieli dokładane więcej kamieni na plecy, był to ciężar obciążeń, sprawozdawczości, formularzy, skomplikowanych podatków. Pomysł premiera Mateusza Morawieckiego związany z systemowym zderegulowaniem, to jest coś na co firmy czekają. Nie chodzi im o transfer gotówki do innowacje, które też są ważne i to się dzieje, jednak deregulacja jest kluczowa. Nie da się tego również zrobić w jednym kroku – dodaje.

Wicepremier Morawiecki mówił, że „konstytucja dla biznesu ma zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować".

Błażej Prośniewski, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej