Przedsiębiorcy czekają na "Konstytucję dla Biznesu"
Polskie produkty już są cenione i rozpoznawane na świecie - podkreśla prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński.
2016-11-17, 15:53
Posłuchaj
Polskiej przedsiębiorczości i polskim markom jest poświęcony dwudniowy Kongres 590 odbywający się w Jasionce koło Rzeszowa.
Nazwa Kongresu pochodzi od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego, które oznaczają, że produkt pochodzi z Polski.
Jak mówi prezes ARP, mamy już wiele obszarów, w których jesteśmy mocni.
- Jesteśmy dość mocni w branży budowlanej, w branży automotive, głównie jeśli chodzi o części. Jesteśmy mocni w przemyśle meblarskim. Jesteśmy silnym eksporterem. Więcej sprzedajemy niż kupujemy. Najwięcej można zarobić na produktach finalnych, gdzie jest najwyższa wartość dodana, i tam też jest największa konkurencja – wyjaśnia gość.
Trzeba wyprzedzić konkurencję
Na pewno musimy szukać obszarów, w których mamy szanse zaistnieć.
- Trzeba szukać tych branż, gdzie nasi konkurenci nie wyprzedzili nas jeszcze o lata świetlne. Takim sektorem jest electromobility związana z samochodami, z transportem publicznym. Jest to branża gdzie polskie firmy są na wysokim poziomie Zatem można budować produkty i sieci dostaw w oparciu o polski przemysł. Mówię o częściach, które składają się na produkt finalny, taki jak elektryczny autobus. Jesteśmy dobrzy w automatyce przemysłowej, informatyką i konfiguracją robotyki – wymienia ekspert.
![Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński](http://static.prsa.pl/images/d5c0bee1-39be-41cc-b8b5-2e5a5fae5639.jpg)
"Konstytucja dla Biznesu"
Zdaniem Marcina Chludzińskiego, polskie firmy potrzebują i oczekują ułatwień, by móc się rozwijać. W tym kontekście ważna będzie "Konstytucja dla Biznesu", którą podczas kongresu ma ogłosić wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
- Przedsiębiorcy przez 25 lat mieli dokładane więcej kamieni na plecy, był to ciężar obciążeń, sprawozdawczości, formularzy, skomplikowanych podatków. Pomysł premiera Mateusza Morawieckiego związany z systemowym zderegulowaniem, to jest coś na co firmy czekają. Nie chodzi im o transfer gotówki do innowacje, które też są ważne i to się dzieje, jednak deregulacja jest kluczowa. Nie da się tego również zrobić w jednym kroku – dodaje.
Wicepremier Morawiecki mówił, że „konstytucja dla biznesu ma zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować".
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA
REKLAMA