Rząd o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa
Rząd, którego posiedzenie rozpoczęło się we wtorek po południu, ma zająć się ustawą o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa. Nowe rozwiązania mają polegać między innymi na tym, że to sprawca przestępstwa będzie musiał udowodnić, że majątek, który posiada, pochodzi z legalnego źródła. W przeciwnym razie straci go - zarówno z pięciu lat przed, jak i pięciu lat po przestępstwie.
2016-12-13, 14:52
Resort wskazuje, że do wdrożenia takich przepisów upoważnia Polskę konwencja Rady Europy o konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz unijna dyrektywa z 2014 roku, która przewiduje konfiskatę rozszerzoną, konfiskatę bez wyroku skazującego, a także konfiskatę od osoby innej niż sprawca.
Zmiany w systemie konfiskat
Planowane zmiany w systemie konfiskat mają składać się z czterech elementów: przepadku przedsiębiorstwa, przepadku rozszerzonego (przy przeniesieniu tzw. ciężaru dowodu w odniesieniu do majątku sprawcy), przepadku bez wyroku skazującego i - najdalej idąca propozycja - wprowadzenia przepadku in rem.
W tym ostatnim wypadku chodzi o sytuacje weryfikacji źródeł majątku, gdy sprawca poważnego przestępstwa ma ten majątek przepisany na inne osoby.
IAR, awi
REKLAMA
REKLAMA