Rząd wycofuje się z jednolitego podatku. Ekonomiści: temat wróci

2016-12-21, 14:17

Rząd wycofuje się z jednolitego podatku. Ekonomiści: temat wróci
PIT. Foto: Glow Images/East News

Wbrew zapowiedziom wicepremiera Morawieckiego, jednolity podatek nie został odłożony do lamusa na zawsze - uważają goście "Pulsu Gospodarki" w Polskim Radiu 24.

Posłuchaj

O planach ws. jednolitego podatku w Polskim Radiu 24 (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dziś Ministerstwo Safianów wydało komunikat  informujący o zakończeniu prac związanych z tą daniną.  Ona miał oznaczać, że nie będzie już rozliczania podatku PIT, znikną też składki na ZUS i NFZ. Zamiast tego każdy Polak miał płacić jednolity podatek. To dobrze, że wycofano się z tego pomysłu - uważa Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

- W sumie to dobrze, że ministerstwo doszło do wniosku, że nie jest to koniecznie potrzebne działanie. To rozwiązanie budziło wiele kontrowersji. Obawy dotyczyły również tego, że gdy pojawi się jednolita opłata zostanie zaciemniane to gdzie i jakiej wysokości daniny płacimy, nastąpiłoby pomieszanie podatku z ubezpieczeniem. W naszej opinii to nie był dobry pomysł – mówi ekspertka.


Posłuchaj

Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej: jesteśmy pozytywnie nastawieni do decyzji Ministerstwa Finansów 0:32
+
Dodaj do playlisty

Brakowało szczegółów

Według Andrzeja Kensboka, eksperta Fundacji Republikańskiej, problemem była nie sama idea tego podatku, a brak szczegółów, jak miałby on funkcjonować

- Nie było jasności, co do tego jak ten podatek będzie funkcjonował, więc nie mogliśmy wyrobić sobie zdania. Lepsza przewidywalność jest w oparciu o już funkcjonujące rozwiązania. Zakładamy, że dalsze działania będą prowadzone. Nastąpi reforma systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych. Chcielibyśmy by proces był transparentny i dobrze komunikowany, dobrze przygotowany i policzony z punktu widzenia celów fiskalnych państwa – zapowiada gość.


Posłuchaj

Andrzej Kensbok, ekspert Fundacji Republikańskiej: o przejrzystości prawa 0:31
+
Dodaj do playlisty

Temat jeszcze wróci

A jak dodawał Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, dzisiejsza decyzja ma służyć obniżeniu skali niepewności i zakomunikowaniu przedsiębiorcom: "Nie bójcie się". Według gościa Polskiego Radia 24, temat powróci już niedługo.

 - To będzie wynikało z tego, że rząd do końca stycznia 2017 roku musi przedstawić propozycje związaną ze zmianami w systemie emerytalnym. Zmiany mogą dotyczyć nie tylko „zagospodarowania” aktywów funduszy emerytalnych, ale także oskładkowania. Pomysłów jak ma wyglądać system emerytalny jest bardzo wiele. Pytanie co rząd z tego wybierze – zastanawia się specjalista.


Posłuchaj

Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA: temat zmian w systemie podatkowym wróci 0:39
+
Dodaj do playlisty

Według komunikatu Ministerstwa Finansów, to co przyczyniło się do podjęcia ostatecznej decyzji o zaniechaniu zmian, to analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

Wróć do strony głównej