Elektromobilność w Polsce ma przyspieszyć

2017-02-20, 14:29

Elektromobilność w Polsce ma przyspieszyć
Wojciech Jakóbik, Stanisław Koczot i Marek Zuber/fot.PR24

W 2025 po polskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Ostatnio minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że ładowanie w nocy samochodów elektrycznych ma być tańsze o 30 procent, wtedy przejazd autem elektrycznym 100 kilometrów kosztowałby około 4 złotych.

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 2 (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wcześniej mówiono też o zwolnieniach podatkowych. Czy to wystarczy, aby ten plan zrealizować? Odpowiedzi na to pytanie szukali goście Pulsu Gospodarki.

Potrzebna jest infrastruktura

"

Wojciech Jakóbik Nie chodzi o to, żebyśmy wyprodukowali ten miliard samochodów, tylko żebyśmy stworzyli warunki, że każdy kto chce mieć taki samochód, mógł go mieć.

Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl uważa, że w Polsce zapanuje moda na samochody elektryczne, jeśli tylko zostaną stworzone do tego warunki.

- Milion samochodów na polskich ulicach ma się zdarzyć sam. Rząd ma stworzyć tylko warunki do rozwoju rewolucji elektromobilności, założenie jest takie, że ona i tak się wydarzy. W Niemczech jest infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych, przez to liczba takich aut szybko rośnie. W Polsce ma zacząć rosnąć wraz z ułatwieniami, takimi jak ulga VAT-owska, czy taryfa nocna. Rozwijana ma być również infrastruktura. Ministrowie zapowiedzieli, że będą jeździć samochodami elektrycznymi, jest przetarg na polską karoserię samochodu elektrycznego. Jednak nie chodzi o to, żebyśmy wyprodukowali ten miliard samochodów, tylko żebyśmy stworzyli warunki, że każdy kto chce mieć taki samochód, mógł go mieć. A założenie jest takie, że każdy chce taki samochód – wyjaśnia gość.


Posłuchaj

Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl: trzeba stworzyć sprzyjające warunki 1:25
+
Dodaj do playlisty

 

Cel jest słuszny

"

Stanisław Koczot Każde działanie, które pozwala ograniczyć naszą zależność od surowców jest dobrym rozwiązaniem.

Stanisław Koczot zastępca redaktora naczelnego Gazety Bankowej podkreśla, że te samochody ciągle są drogie i w kraju brakuje jeszcze infrastruktury, ale sam cel - czyli rozwój elektromobilności jest słuszny - także z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.

- Każde działanie, które pozwala ograniczyć naszą zależność od surowców jest dobrym rozwiązaniem. Na zakup ropy rocznie wydajemy 10-20 mld dolarów, musimy ją sprowadzać. Jeżeli uda się ograniczyć tego typu zależności to jest duży plus – przekonuje ekspert.


Posłuchaj

Stanisław Koczot zastępca redaktora naczelnego Gazety Bankowej: o kroku w dobrą stronę 0:54
+
Dodaj do playlisty

Rząd da dopłaty?

"

Marek Zuber Te samochody przejeżdżają 200-250 km i potem trzeba je naładować

Marek Zuber ekonomista podkreśla, że nastały ciekawe czasy dla motoryzacji, chociaż nie potrafi powiedzieć, kiedy dojdzie do rewolucji w zakresie aut elektrycznych. Uważa, ze prędzej czy później trzeba będzie też pomyśleć o dopłatach do zakupu takich samochodów.

- Nie jestem takim optymistą, że samochody elektryczne zawojują świat w ciągu kilku lat. Z całą pewnością ten udział będzie rósł. W zeszłym roku udział samochodów elektrycznych w ogóle sprzedanych aut wyniósł 3,5 proc. Te samochody sprzedają się dobrze tylko tam gdzie są dopłaty. Na przykład w Stanach Zjednoczonych tylko w Kalifornii, a w Europie, to w Szwecji, Norwegii, Holandii, ale na przykład w Norwegii do samochodu elektrycznego rząd dopłaca 30 proc. jego wartości. Te auta mają bardzo dużo zalet, ale też dwie podstawowe wady, pierwsza wada to oczywiście cena. Z pewnością efekt skali spowoduje, że będą one tańsze. Druga wada jest dużo poważniejsza, czyli mały zasięg. Te samochody przejeżdżają 200-250 km i potem trzeba je naładować. Żebyśmy mogli liczyć na rewolucyjne przyspieszenie sprzedaży tych samochodów potrzebny jest przełom technologiczny, który już jest sygnalizowany – zapewnia rozmówca.


Posłuchaj

Marek Zuber ekonomista o przyszłości branży 2:02
+
Dodaj do playlisty

3 marca bieżącego roku zostanie ogłoszony konkurs na projekt karoserii małego, miejskiego samochodu elektrycznego. Przedsiębiorcy mogą tu liczyć na wsparcie od państwa.

A dzisiaj przedstawiciele 41 samorządów, a także Ministerstwo Rozwoju, Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali porozumienie w sprawie rozwoju elektromobilności w Polsce w zakresie zeroemisyjnego taboru dla transportu zbiorowego.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

Wróć do strony głównej