PMI dla przemysłu za marzec wyniósł 53,5 punktu. Analitycy: najlepszy kwartał wzrostu od dwóch lat
Marcowy spadek wskaźnika PMI dla Polski nie powinien niepokoić, bo zapewne jest przejściowy - uważają analitycy bankowi. Dodali, że mimo spadku był to najlepszy kwartał wzrostu od dwóch lat.
2017-04-03, 16:21
Posłuchaj
Wskaźnik PMI dla Polski w marcu spadł do 53,5 pkt. z 54,2 pkt. w lutym i wobec prognozy 54,6 pkt. - podała w poniedziałek firma Markit.
Autorzy badania zwrócili zarazem uwagę, że marcowy odczyt zakończył najlepszy kwartał wzrostu od dwóch lat (średnia 54,2; w styczniu 54,8).
Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek marcowy wskaźnik jest poniżej oczekiwań rynkowych i najgorszy w tym roku, "tym niemniej to nadal nie jest zły poziom".
Zwraca uwagę, że z opisu firmy Markit wynika, iż cały czas jest silne tempo wzrostu produkcji przemysłowej i zamówień, więc "nie należy na ten wskaźnik patrzeć jako na objaw tego, że coś złego dzieje się w przemyśle czy w gospodarce". Według głównej ekonomistki Banku Pocztowego po marcowym spadku, PMI w kwietniu może wrócić do poziomu powyżej 54 pkt.
- Zwróciłabym uwagę, że w tym roku Święta Wielkanocne wypadają w kwietniu, a nie w marcu, tak jak w ubiegłym, możemy mieć więc pewne przesunięcia, jeśli chodzi o dynamikę zamówień i produkcji, właśnie w związku z tym kalendarzem - tłumaczyła. - Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będziemy mieli dalsze przyspieszenie - dodała Kurtek.
"Powrót do normalności"
Także Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Polbank w swojej analizie wskazał, że pomimo spadku marcowy PMI nie powinien niepokoić. - Traktujemy go raczej jako powrót „normalności” po zaskakująco silnym początku roku. Warto odnotować jednak, że I kwartał był najlepszym od dwóch lat, a oczekiwania producentów są najlepsze od ponad roku - zaznaczyli.
Adam Antoniak, ekonomista z Pekao SA uważa, że dane za I kwartał 2017 r. generalnie są bardzo udane dla polskiego przemysłu, a od 2,5 roku wskaźnik PMI kształtuje się powyżej granicy 50 pkt., która oddziela poprawę koniunktury od pogorszenia.
Natomiast z marcowych danych wynika jedynie, jego zdaniem, że "koniunktura w przemyśle w dalszym ciągu poprawiała się dynamicznie, jednak w wolniejszym tempie niż w poprzednich miesiącach".
- W marcu utrzymywała się widoczna od kilku miesięcy presja na wzrost kosztów, związana m.in. ze zmiennością kursów walutowych. Koszty produkcji rosły w najszybszym tempie od kwietnia 2011 r. Odnotowano drugi najwyższy wzrost cen wyrobów gotowych w przemyśle w ciągu około sześciu lat - zwrócił uwagę.
Zdaniem analityka na podstawie tych danych można zrewidować w górę prognozę wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2017 roku z 3,0 proc. do 3,7 w ujęciu rocznym, natomiast w całym roku można oczekiwać wzrostu gospodarczego w okolicach 3,6 proc.
Z kolei, departament Analiz Ekonomicznych PKO BP zwraca uwagę, że w ankiecie PMI firmy nadal z optymizmem oceniają swoją przyszłość oczekując wzrostu produkcji, "dzięki rosnącym inwestycjom, wprowadzaniu na rynek nowych produktów oraz poszerzaniu bazy klientów".
Indeks PMI w strefie euro w przemyśle w III wyniósł 56,2 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 56,2 pkt. wobec 55,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.
Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 56,2 pkt.
Indeks PMI w Niemczech w przemyśle w III wyniósł 58,3 pkt.
REKLAMA
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 58,3 pkt. wobec 56,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.
Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 58,3 pkt.
Indeks PMI to wskaźnik aktywności finansowej, który ma na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi.
Wartość Indeksu PMI jest wyrażana w punktach. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza oczekiwaną poprawę nastrojów w branży. Spadek wskaźnika poniżej tego poziomu oznacza, że menadżerowie spodziewają się pogorszenia sytuacji.
Rzecznik rządu: dobra koniunktura w polskiej gospodarce
Wskaźnik PMI pokazuje dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce, optymizm przedsiębiorców i konsumentów - ocenił w poniedziałek podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
- To bardzo ważny wskaźnik (...), który z miesiąca na miesiąc szybuje. Teraz mamy lekkie, niewielkie obniżenie go, biorąc pod uwagę wskaźnik z tego miesiąca w porównaniu z poprzednim, natomiast porównując ten wskaźnik kwartał do kwartału, cały czas są wzrosty. To pokazuje pewną tendencję w polskiej gospodarce, dobrą koniunkturę i pewien optymizm, który panuje wśród przedsiębiorców, konsumentów - powiedział rzecznik rządu.
Dodał, że "zwiększa się produkcja, zwiększają się zamówienia, spada bezrobocie, zwiększa się zatrudnienie, w związku z tym ten wskaźnik właśnie to obrazuje".
- Mamy nadzieję, że również w kolejnych kwartałach takimi wynikami gospodarczymi będziemy mogli się pochwalić - powiedział Bochenek.
REKLAMA