IX Europejski Kongres Gospodarczy - za niespełna miesiąc w Katowicach
IX Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach będzie rekordowy pod względem frekwencji - szacują organizatorzy wydarzenia, które w ubiegłym roku ściągnęło do stolicy Górnego Śląska 8 tys. gości. Tegoroczna edycja kongresu odbędzie się między 10 a 12 maja.
2017-04-17, 12:33
- Europejski Kongres Gospodarczy jest platformą wymiany poglądów, wiedzy i prowadzenia dyskusji, podczas której wskazywane są kluczowe dla przyszłości gospodarki rozwiązania. To także wydarzenie o ugruntowanej pozycji, znaczeniu i prestiżu. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 8 tysięcy gości. Ogromne zainteresowanie udziałem w dziewiątej edycji kongresu już teraz pozwala nam szacować, że frekwencja w tym roku będzie jeszcze większa – ocenia inicjator imprezy, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.
W tym roku w blisko stu sesjach tematycznych weźmie udział kilkuset panelistów, m.in. reprezentanci krajowego i europejskiego parlamentu, przedstawiciele rządów państw oraz szefowie wiodących firm z wielu branż. Kongresowi towarzyszyć będzie druga edycja European Start-up Days – wydarzenia łączącego start-upy i korporacje. Miejscem debat i prezentacji będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach oraz pobliska hala widowiskowo-sportowa Spodek.
Nowy pomysł na Europę
Wśród wiodących tematów dziewiątej edycji kongresu znajdą się m.in: nowy pomysł na Europę – przemiany polityczne w Unii; gospodarka po Brexicie oraz prawdopodobieństwo innych "exitów"; kryzys w postrzeganiu liberalnego kapitalizmu; hierarchia wartości w gospodarce w dobie nowych pokoleń pracowników; IV rewolucja przemysłowa – jak rozwijać przemysł z wykorzystaniem najnowszych technologii i w oparciu o digitalizację; inwestowanie w czasach niestabilności – ryzyko, bariery, odwaga, profity.
W programie są też liczne sesje poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak finanse, innowacje, technologie i człowiek, energetyka i surowce, górnictwo i hutnictwo, zarządzanie, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, rynek zdrowia, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz globalna współpraca gospodarcza.
Tradycyjnie dużo miejsca podczas kongresowych debat będzie poświęcone energetyce - zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Wśród gości będzie m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz, dyrektor generalny ds. działań w dziedzinie klimatu Komisji Europejskiej Jos Delbeke oraz szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski i jego zastępcy, Grzegorz Tobiszowski i Michał Kurtyka.
Uczestnikami kongresu będą też byli premierzy: Czech, Mirek Topolanek, i Słowacji, Mikulasz Dzurinda. Przewodniczącym Rady kongresu jest b. polski premier Jerzy Buzek. Wśród licznych przedstawicieli polskiego rządu organizatorzy kongresu wymieniają m.in. wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina oraz wielu wiceministrów niemal wszystkich resortów gospodarczych.
European Start-up Days
Wydarzeniem towarzyszącym IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie już po raz drugi European Start-up Days – przestrzeń otwartego dialogu pomiędzy start-upami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu.
Uczestnicy będą mogli przedstawić swój start-up przed kongresowym audytorium, biorąc udział w konkursie Start-up Challenge. Autorzy stu najciekawszych pomysłów na biznes zaprezentują swoje projekty w specjalnie w tym celu stworzonej Scale-up Alley, na bezpłatnych stoiskach przygotowanych przez organizatora. Osiemnastu najlepszych wystąpi na scenie prezentacyjnej w centrum kongresowym oraz przed uczestnikami European Start-up Days w Spodku.
Organizatorzy kongresu kontynuują także projekt EEC – Liderzy Przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym. Projekt oferuje studentom wykłady otwarte, możliwość udziału w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia.
Tradycyjnie podczas gali towarzyszącej kongresowi nagrodzone zostaną najlepsze praktyki oraz sukcesy inwestycyjne w ramach szóstej edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne. Tym razem Rada Konsultacyjna, złożona z doświadczonych samorządowców, ekonomistów, menedżerów, ekspertów i urzędników, wybierze laureatów spośród projektów zrealizowanych w ramach partnerstwa publiczno–prywatnego.
Aby uczestniczyć w sesjach, debatach i spotkaniach Europejskiego Kongresu Gospodarczego należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej. Podstawowy udział w kongresie jest bezpłatny. Organizatorem kongresu od pierwszej edycji w 2009 r. jest Grupa PTWP SA.
abo
REKLAMA