Program 500+: świadczenie otrzymuje połowa dzieci w Polsce, nie będzie zmian w programie

Ponad połowa wszystkich dzieci w Polsce otrzymała w marcu świadczenie z programu "Rodzina 500 Plus" - wynika z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Nie będzie zmian w programie, zapeania resort rodziny.

2017-04-26, 17:06

Program 500+: świadczenie otrzymuje połowa dzieci w Polsce, nie będzie zmian w programie
Elżbieta Rafalska. Foto: Kancelaria Premiera/flickr.com

Posłuchaj

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała na spotkaniu z dziennikarzami, że łącznie do polskich rodzin przez rok funkcjonowania programu trafiło 23 mld. złotych. Koszty programu w tym roku wyniosą zaś 24,5 miliarda złotych./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

1 kwietnia minął rok od wprowadzenia tego świadczenia.

Koszt 500+ w 2017 r. to 24,4 mld zł

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała na spotkaniu z dziennikarzami, że łącznie do polskich rodzin przez rok funkcjonowania programu trafiło ponad 23 mld. złotych. Koszty programu w tym roku wyniosą zaś 24,5 miliarda złotych.

Dzięki 500+ wzrost PKB o 0,2-0,4 proc.

Minister zaznaczyła, że cieszą dane GUS potwierdzające, iż program 500 Plus ma udział we wzroście gospodarczym. Dodała, że chociaż ten wpływ jest przez ekspertów różnie szacowany: od 0,2 do 0,3 czy 0,4 punktu procentowego PKB, to na pewno ta tendencja wzrostowa się utrzyma.

Cieszy też, że pieniądze ze świadczenia wydawane są na dzieci, o czym świadczy wzrost sprzedaży odzieży, obuwia, tekstyliów, sprzętu AGD, RTV czy wydatków związanych z edukacją - dodała Elżbieta Rafalska.

REKLAMA

Nie będzie zmian w programie

Wiceminister resortu Bartosz Marczuk podkreślił, że nie są planowane żadne fundamentalne zmiany w programie. Jak mówił, "kotwice programu są nienaruszalne".

Opóźnienia świadcze gdy jeden z rodziców przebywa za granicą będa usunięte

Minister Rafalska zwróciła uwagę na konieczność usunięcia opóźnień w wypłatach świadczeń, spowodowanych przedłużającymi się procesami weryfikacji w przypadku, gdy któryś z członków rodziny przebywa za granicą. Wówczas procedury w ramach tzw. koordynacji świadczeń rodzinnych przeprowadzają urzędy marszałkowskie. Są one nierzadko skomplikowane i czasochłonne.

– W przeglądzie programu zaproponowaliśmy zmiany, mające usprawnić ten proces – mówiła minister Rafalska.

Ukraińcy z dziećmi w Polsce korzystają z 500+

Przypomniała też, że Ukraińcy, przebywający w Polsce z dziećmi i mający dostęp do naszego rynku pracy, mogą korzystać z programu „Rodzina 500+”.

REKLAMA

Świadczenie w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 złotych netto na osobę lub 1200 złotych netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego, wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

 IAR, Komunikat MRPiPS, jk


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej