Borys: PFR to jeden z istotnych elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Grupa PFR - jako jeden z istotnych elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - ma wspierać realizację programów rozwojowych w obszarze infrastruktury, MŚP, ekspansji zagranicznej, mieszkalnictwa czy innowacji - mówi prezes PFR Paweł Borys.
2017-05-18, 08:15
- Grupa PFR jest jednym z istotnych elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Nowa architektura polskich instytucji rozwojowych ma lepiej służyć realizacji ważnych programów rozwojowych w obszarze infrastruktury, finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, ekspansji zagranicznej, mieszkalnictwa czy finansowania innowacji - podkreślił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jak przypomniał, w ciągu ostatniego roku PFR m.in. utworzył największą w regionie platformę finansowania innowacji czy powołał fundusz dedykowany programowi Mieszkanie Plus o wartości blisko 5 mld zł. - Stworzyliśmy również duży pakiet wsparcia eksportu o wartości blisko 60 mld zł, obejmujący ubezpieczenia eksportowe, finansowanie eksportu czy nowy model promocji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Udało się zrealizować kilkanaście projektów, w tym w obszarze infrastruktury czy rozwoju przedsiębiorstw - wyliczał szef PFR.
Udało się zrealizować istotne projekty
- Wśród istotnych projektów, które zrealizowaliśmy, na pewno wymienić należy sfinansowanie terminala głębokowodnego (DCT) w Porcie Północnym, wspólne przedsięwzięcie z PESA w obszarze taboru kolejowego, sfinansowanie Trasy Łagiewnickiej – to jest część obwodnicy Krakowa, finansujemy budowę promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej czy w końcu uczestniczyliśmy też w finansowaniu i nabyciu Banku PKO SA - podkreślił.
Przyjęta w lutym przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wyznacza średniookresowe kierunki rozwoju Polski. Zakłada m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE, a do 2020 r. ma wynosić 80 proc. średniej.
Przewiduje ponadto zrównoważony i odpowiedzialny rozwój, także obszarów wiejskich i mniejszych miast, w miejscu dotychczasowej koncentracji na metropoliach, skupiających większość inwestycji. Kluczowym czynnikiem w całej Strategii jest innowacyjność, także w kontekście reindustrializacji.
PAP, awi
REKLAMA