REKLAMA

Szwajcarsko-Polski Programu Współpracy: dostaliśmy 489 mln franków w ciągu 10 lat

2017-05-19, 14:57

Szwajcarsko-Polski Programu Współpracy: dostaliśmy 489 mln franków w ciągu 10 lat
mat. ilustracyjne . Foto: pixabay / CC0

W ciągu 10 lat Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy do naszego kraju trafiło 489 milionów franków szwajcarskich. Jak mówi w Polskim Radiu 24 Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju, celem programu było wpieranie rozwoju społecznego i gospodarczego. A Polska była największym beneficjentem tego wsparcia.

Posłuchaj

O Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Ten program w swoich fundamentach służy wyrównywaniu spójności społecznej, gospodarczej na poziomie unijnym. Polska jest jednym z 13 krajów, które korzystały z pomocy szwajcarskiej. Oczywiście są to państwa mniej zamożne w całej Wspólnocie. To jest prawie 490 mln franków szwajcarskich z prawie 1,3 mld franków, czyli ok. 1/3 całej kwoty – podaje liczby Paweł Chorąży.

Jednym z priorytetów środowisko i infrastruktura

Preferencje miały 4 województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie. A jednym z priorytetów Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy było środowisko i infrastruktura.

- Jeżeli chodzi o infrastrukturę są to np. inwestycje kolejowe. Pomimo że Mazowsze nie było regionem, który byłby priorytetowy, to jedna z najbardziej widowiskowych interwencji szwajcarskich to remont Warszawskiej Kolei Dojazdowej i zakup nowego taboru. Co ciekawe pierwotnie planowano tylko zakup nowych pociągów. Natomiast ze względu też na różnice kursowe, udało się wyremontować perony, poprawić system informacji pasażerskiej. Drugi ciekawy przykład w aglomeracji warszawskiej to budowa centrum przesiadkowego w Legionowie. W tej chwili pasażerowie dojeżdżający z Legionowa mogą korzystać z nowoczesnego systemu, nowoczesnych parkingów, ale również np. z biblioteki, która bardzo się tam sprawdziła. Innym przykładem, z kolei z województwa pomorskiego, był zakup pojazdów kursujących na trasie Malbork – Tczew. To są trzy przykłady z dziedziny transportu. Jeśli zaś chodzi o środowisko, to jest bardzo ciekawy, kompleksowy program w województwie lubelskim i małopolskim – likwidacja poszyć dachowych z azbestu. Dzięki temu, że ze środków polsko-szwajcarskich udało się sfinansować nowe pokrycia dachowe, usunięto aż 131 tys. ton azbestu – wymienia przykłady gość Polskiego Radia 24.

Inne priorytety to nauka i przedsiębiorczość oraz zdrowie i profilaktyka. Tutaj mieliśmy projekty związane z zapobieganiem nadwadze i otyłości, chorobom przewlekłym, czy przeciwdziałaniem uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i środków psychoaktywnych.

REKLAMA

Z programu korzystały instytucje publiczne i prywatne, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz społeczności lokalne. Łącznie zrealizowano kilkadziesiąt projektów i ponad 1,7 tys. lokalnych inicjatyw.

Sylwia Zadrożna, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej