Powstało partnerstwo na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju

2017-06-05, 16:25

Powstało partnerstwo na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju
Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Foto: Polskie Radio

Blisko 50 firm działających w Polsce oraz Ministerstwo Rozwoju podpisało w poniedziałek "Partnerstwo na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs)". Sygnatariusze deklaracji zobowiązali się do podejmowania działań, które przeobrażą naszą gospodarkę w kierunku zrównoważonym, "żeby żyło się nam lepiej".

Jak powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, deklaracja ma charakter "formalny, ale dobrowolny". - Chcemy podejmować wspólne działania, które będą nie tylko sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi, ale przede wszystkim będą służyły naszemu społeczeństwu - wskazał Kwieciński.

Deklaracja została podpisana podczas konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Rozwoju "Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju - cele dla świata, wyzwanie dla kraju, odpowiedzialność dla wszystkich".

Agenda 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Agenda 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju jest deklaracją Organizacji Narodów Zjednoczonych podpisaną w 2015 r. Polska podpisała ją wraz ze 192 państwami członkowskimi ONZ i tym samym zadeklarowała ich realizację. Agenda skupia się na trzech dużych obszarach - gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Zawiera 17 celów i 169 zadań. Cele te to m.in: wyeliminowanie ubóstwa i głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji, czysta i dostępna energia, wzrost gospodarczy i godna praca, innowacyjność, mniej nierówności, zrównoważone miasta i społeczności, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, działania z dziedziny klimatu.

- Te wymiary się przenikają i mamy bardzo wiele zdań do zrealizowania. Bardzo ważne jest to, że realizujemy tę agendę zarówno na poziomie globalnym, europejskim, jak i krajowym, do którego wszyscy możemy dorzucić kamyczek. Ministerstwo Rozwoju podjęło się roli koordynatora tego procesu w kraju - powiedziała podczas konferencji Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju Aneta Piątkowska.

- Nasza dzisiejsza inicjatywa jest pewnym naszym zobowiązaniem, że poza naszymi normalnymi obowiązkami, my jako administracja, państwo jako biznes będziemy razem działali na rzecz świata, środowiska, społeczeństwa, w którym funkcjonujemy, po to, żeby żyło się nam lepiej - powiedział podczas uroczystości wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który w imieniu Ministerstwa Rozwoju złożył podpis pod deklaracją partnerstwa.

"To dopiero początek wspólnych działań"

Jak podkreślił wiceminister, inicjatywa jest dopiero początkiem wspólnych działań. - Ta lista nie będzie zamknięta. Będziemy oczekiwali, że inne firmy z naszego kraju będą do nas dołączały i będziemy działali wspólnie - wskazał Kwieciński.

W ramach partnerstwa Ministerstwo Rozwoju zobowiązało się do utworzenia forum interesariuszy na rzecz realizacji SDGs. - Celem istnienia forum będzie zapewnienie platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie implementacji SDGs. (...) Forum będzie otwarte dla szerokiego grona zainteresowanych, w tym partnerów społeczno-gospodarczych, organizacji środowisk naukowych, akademickich, administracji każdego szczebla oraz biznesu - czytamy w zobowiązaniu MR.

Wiceminister Kwieciński wskazał, że nasza krajowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jest "najlepszym przykładem jak możemy wdrażać w Polsce cele Agendy 2030, tzw. 17 celów zrównoważonego rozwoju".

- Od samego początku przygotowując tę strategię powiązaliśmy ją silnie z Agendą 2030. To powiązanie nie jest przypadkowe. Ma ono sprawić, że nam, mieszkańcom naszego kraju będzie żyło się lepiej, w oparciu o to co robimy nie tylko na poziomie rządowym, ale w lokalnych społecznościach. Ale też, co również wspólnie robimy z biznesem z nauką. Potrzebne jest współdziałanie wszystkich interesariuszy, którzy są zainteresowani wspólnym rozwojem. W naszej strategii my to jeszcze mocniej podkreślamy, bo zrównoważony rozwój określamy mianem odpowiedzialnego. Co oznacza, że chcemy dbać zarówno o nasze dzisiejsze pokolenia, jak również o to, co będzie się działo w przyszłości - wskazał Kwieciński.

"Współpraca, partnerstwo są kluczowe"

Jak podkreślił Kwieciński, działania w ramach SOR są powiązane z 17. celami odpowiedzialnego rozwoju zdefiniowanymi przez ONZ. - Ale do ich realizacji potrzebujemy współpracy przede wszystkim z biznesem. Bardzo liczymy na to ze nasze firmy włączą się w ten proces. Temu służy dzisiejsze nasze spotkanie - podkreślił wiceszef resortu rozwoju.

- Współpraca, partnerstwo są kluczowe. Wszystkie sektory muszą być w realizację celów włączone. Bo realizacja celów zrównoważonego rozwoju jest bardzo droga - 2-5 mld dol. rocznie - wskazała podczas konferencji Karolina Mzyk z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Stambule.

Jak, z kolei, zaznaczył Radca Sekretarza Generalnego OECD Robin Ogilvy w realizacji działań na rzecz SDG niezbędna jest koordynacja w ramach administracji rządowej, organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu. - Taka współpraca funkcjonuje np. w Finlandii, Szwecji - jest ona swego rodzaju siłą napędową tych działań - mówił Ogilvy.

Możliwości rozwoju dla firm

Według obecnej na konferencji Marii Andrzejewskiej, dyrektor centrum UNEP-GRID firmy postrzegają cele zrównoważonego rozwoju w kategoriach szansy, ale istotne są też dla nich ekonomiczne korzyści. - Kluczowe jest, by każda z firm znalazła w tych celach swoje możliwości rozwoju. Potrzebne jest myślenie o celach nie w kategoriach działań CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu - przyp. red.), ale w kontekście tworzenia działań biznesowych. Nie powiodą się one bez zaangażowania sektora MŚP - oceniła.

Według Dyrektora Generalnego Global Compact Polska Kamila Wyszkowskiego, naszą uwagę "powinniśmy koncentrować" na celu 11., czyli zrównoważonym rozwoju miast, w powiązaniu z celem 6. - dotyczącym zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi oraz celem 15., który mówi o tym, by chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej. "60 proc. ludności do 2050 roku będzie mieszkać w miastach, które zajmują jedynie 3 proc. powierzchni naszego globu" - powiedział Wyszkowski. Podkreślił, że działań tych nie można zrealizować bez współpracy wielu sektorów gospodarki. - Nie jesteśmy w stanie zrobić tego bez współpracy z burmistrzami, prezydentami miast, bez nauki, bez biznesu. Dlatego współpraca wielosektorowa jest tak ważna, żeby te cele wdrożyć - przekonywał w poniedziałek Wyszkowski.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej