Premier podpisała rozporządzenie ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego. Szansa na rozwój regionu
Premier Beata Szydło podpisała w czwartek rozporządzenie ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego. Jak mówiła, da to regionowi ogromne szanse rozwoju, również gospodarczego. To absolutnie historyczna chwila dla Górnego Śląska i Zagłębia - dodał wojewoda śląski.
2017-06-29, 14:10
Rozporządzenie stanowi realizację ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim uchwaloną przez Sejm 9 marca tego roku.
Szydło powiedziała, że utworzenie metropolii dla Górnego Śląska i Zagłębia było jednym z zobowiązań, które Prawo i Sprawiedliwość podjęło jeszcze w kampanii wyborczej.
- Mówiliśmy o tym w czasie rozmów z mieszkańcami w województwie śląskim, rozważaliśmy te możliwości w rozmowach z samorządowcami. I dzisiaj mogę powiedzieć, że dopełniamy tego procesu legislacyjnego, który został podjęty poprzez przygotowanie ustawy, potem podpisanie jej przez pana prezydenta Andrzeja Dudę - mówiła premier.
Podkreśliła, że rząd PiS kieruje się w swoich pracach oczekiwaniami obywateli. - My mówimy o zrównoważonym rozwoju; chcemy, aby każdy region, każda część Polski miała taką samą szansę rozwoju, by były wypełnione oczekiwania, oczywiście mieszkańców, ale też by został zagospodarowany potencjał drzemiący w poszczególnych regionach. Polska jest jedna i trzeba tworzyć jak najlepsze dla każdego regionu warunki rozwoju, wykorzystując właśnie ten potencjał, który tam na miejscu, w poszczególnych województwach, gminach, powiatach jest ukryty - mówiła Szydło.
"Ogromne szanse rozwoju miast, gmin, powiatów"
Odnosząc się do podpisanego w czwartek rozporządzenia, przekonywała, że daje ono ogromne szanse rozwoju miast, gmin, powiatów, które będą mogły ze sobą nie tylko współpracować, wykorzystać wzajemne atuty, uzupełniając programy i wzajemnie się wspierając, ale będą mogły też na pewno tworzyć nową jakość rozwoju gospodarczego. - To dla tej części Śląska jest niezwykle istotne - zaznaczyła szefowa rządu.
Oceniła, że region ten jest szczególny ze względu na swoje silne uprzemysłowienie, a potem - w wyniku zmian transformacji gospodarczej - silną degradację.
- Na pewno dla tego regionu gospodarczego Polski to jest niezwykle ważny dokument, a też nie ukrywamy, że my wiążemy nadzieję z tym, że właśnie rozwój gospodarczy, potencjalny rozwój tej metropolii będzie wpływał pozytywnie na rozwój gospodarki w całym naszym kraju i stanie się ważnym elementem, ważną częścią strategii gospodarczej, która jest realizowana przez nasz rząd - powiedziała Szydło.
"Absolutnie historyczna chwila" dla obszarów Zagłębia i Górnego Śląska
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ocenił, że podpisanie rozporządzenia to "absolutnie historyczna chwila" dla obszarów Zagłębia i Górnego Śląska. Według niego, samorządowcy i mieszkańcy tego regionu czekali na decyzję o otworzeniu metropolii co najmniej kilkanaście lat. - Zabiegali o to, aby ten obszar mógł się w sposób zrównoważony i przy pełnej współpracy i zaufaniu dobrze rozwijać - dodał.
Ocenił, że związek metropolitalny daje szansę na lepszą jakość życia, na dobry transport zbiorowy - kolej, infrastrukturę, ale również planowanie przestrzenne i politykę promocyjną. - Możliwości de facto są absolutnie nieograniczone - dodał wojewoda.
Wieczorek dziękował, w imieniu mieszkańców, za to że - jak mówił - od 1 lipca jego województwo znajdzie się "w innej rzeczywistości". - Jestem pewien, jestem przekonany, że za lat kilka, kilkanaście nasz region będzie w innym miejscu - podkreślił. Podziękowania złożył też szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi, który - jak dodał - prowadził projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim.
Zgodnie z rozporządzeniem, metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać od 1 stycznia 2018 r.
PAP, awi