Gliński: kwestia Puszczy Białowieskiej będzie jeszcze badana przez ekspertów
Kwestia Puszczy Białowieskiej będzie jeszcze badana przez ekipę ekspertów, dyskusja na temat ewentualnego wpisu na listę dziedzictwa zagrożonego UNESCO odbędzie się za rok - powiedział w poniedziałek szef MKiDN Piotr Gliński.
2017-07-03, 19:17
Posłuchaj
- W agendzie (sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa - przyp. red.) dyskusji nie ma. W agendzie jest punkt dotyczący przyjęcia stanowiska UNESCO w tej kwestii i przełożenia dyskusji za rok, na następną sesję – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Potwierdzili to także obecni na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele UNESCO. Jak wyjaśniła dyrektor Światowego Centrum Dziedzictwa Mechtild Roessler, Komitet podczas sesji będzie omawiał ponad 150 raportów, w tym także raport dotyczący Białowieży.
- W tym momencie ten punkt nie jest otwarty, ponieważ komitet nie może dokładnie omówić 154 raportów, bo musielibyśmy zostać tutaj na trzy tygodnie - mówiła Roessler.
REKLAMA
Dyskusja za rok
- Kwestia Puszcza Białowieskiej będzie jeszcze badana przez ekipę ekspertów, dyskusja na temat ewentualnego wpisu na listę dziedzictwa zagrożonego odbędzie się za rok – doprecyzował wicepremier. - Nie ma w tej chwili obawy, że Puszcza Białowieska może być wpisana na taką listę. Tym bardziej, że ta lista nie jest listą kar, tylko listą solidarności - jak słusznie powiedział prof. Jacek Purchla – dodał.
Wicepremier powiedział, że problem Puszczy Białowieskiej jest związany z tym, że jej obszar jest zróżnicowany wewnętrznie: od ścisłej ochrony po obszary lasu, gdzie antropopresja była znacznie silniejsza, i one wymagają najprawdopodobniej innego typu ochrony. - Stąd te dylematy, stąd różnice stanowisk i stąd konieczność misji eksperckich – dodał Gliński.
Punkt dotyczący Puszczy Białowieskiej będzie procedowany w środę w części obrad poświęconej przeglądowi stanu zachowania 99 obiektów, które są na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA