Polskie firmy szykują się do ekspansji w Kazachstanie
Polskie firmy meblarskie szukają nowych rynków w Kazachstanie. W czwartek w stolicy tego kraju rozpoczyna się misja przedstawicieli tej branży.
2017-07-13, 09:08
Posłuchaj
Misja odbywa się w ramach międzynarodowej wystawy EXPO 2017 w Astanie.
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że już dziś Polska jest w czołówce 10 największych dostawców mebli do Kazachstanu.
- Mamy nadzieję tam zwiększyć jeszcze eksport - dodała. Podkreśliła, że rynki azjatyckie są dla nas niezwykle obiecujące.
Wiceminister Jadwiga Emilewicz powiedziała, że w misji bierze udział 7 polskich firm meblarskich. Są to zarówno największe przedsiębiorstwa, jak i nieco mniejsze. Dla wszystkich zostały zorganizowane biznesowe spotkania, ich partnerami, zarówno Izbą Meblarską, jak i deweloperami.
REKLAMA
- Eksport polskich mebli sukcesywnie rośnie. Coraz więcej naszych producentów z branży jest rozpoznawalnych na zagranicznych rynkach, a przez to Polska jest coraz bardziej znana jako producent mebli dobrej jakości i dobrego designu. Chcemy być obecni na coraz większej liczbie rynków. A rynek azjatycki jest dla tej branży szczególnie obiecujący. Sam sektor zgłaszał, że to jest miejsce, gdzie chce być coraz mocniej obecny. Stąd dedykowana dla meblarzy misja gospodarcza do Kazachstanu. Jej częścią są spotkania business-to-business (pomiędzy przedsiębiorstwami - przyp. red.). W misji udział bierze siedmiu producentów - Szynaka Meble, Comforty, Ajram, Green Valley, Dakar Meble, Szkłomal, Maridex. Oprócz spotkań indywidualnych, odbędą się m.in. rozmowy z Kazachską Izbą Meblową - powiedziała wiceminister rozwoju.
Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. Według szacunków wartość produkcji mebli w ubiegłym roku osiągnęła 42,45 mld zł - wynika z danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.
Na jaką pomoc mogą liczyć polscy producenci?
- Po pierwsze będziemy kontaktować polskich przedsiębiorców z lokalnymi przedstawicielami branży meblarskiej, jak i developerami, będącymi dużymi klientami dla meblarzy. EXPO jest największą obecnie imprezą przemysłową w Kazachstanie, ale w kraju tym odbywają się też targi dedykowane różnym branżom, w tym meblarskiej. Będziemy chcieli, aby również na nich były obecne nasze firmy - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.
Eksporterów, producentów najbardziej interesuje podpisanie kontraktów - bo to oznacza dla nich zwiększenie wolumenu sprzedaży. Ale trzeba też pamiętać, że producenci mebli współpracują z całą rzeszą kooperantów - od tapicerów po tartaczników. Ma to więc znaczenie dla naszego lokalnego rynku. Inną kwestią są inwestycje na miejscu, do czego przekonujemy polskich przedsiębiorców. Jednocześnie pokażemy instrumenty, które są dostępne w KUKE czy Banku Gospodarstwa Krajowego, a wspierają inwestycje zagraniczne polskich inwestorów. To na przykład ubezpieczenia eksportowe czy Funduszu Ekspansji Zagranicznej BGK - wyjaśniła wiceminister rozwoju.
Kazachstan jest znakomitą bramą na rynek azjatycki
Kazachstan jest znakomitą bramą na rynek azjatycki - pierwszą na Jedwabnym Szlaku. Pokazujemy to m.in. meblarzom, ale zachęcamy też inne branże do wejścia na ten rynek - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz
- Kazachstan jest pierwszą bramą na Jedwabnym Szlaku. Jeżeli Polska chce uczestniczyć w tym szlaku, to warto, aby kotwicę zarzucić na jego pierwszym etapie - właśnie w Kazachstanie - podkreśliła Jadwiga Emilewicz. Dodała, że kraj ten jest też np. dobrym miejscem do wejścia na inne rynki Azji Centralnej, których specyfika jest inna niż europejska.
- Gdy zdobywa się je przez Kazachstan, to jest to zdecydowanie łatwiejszy proces - oceniła Emilewicz.
REKLAMA
Kazachstan chce przyciągać inwestorów do swojego kraju
Kazachstanowi również zależy na nowych inwestorach zagranicznych. By zachęcić przedsiębiorców z innych krajów do obecności w tym państwie, oferuje szereg ulg - między innymi zwolnienia podatkowe i celne, a także pomoc organizacyjną i prawną.
Wiceprezes rządowej agencji Kazakh Invest Nursułtan Jiyenbayev powiedział grupie polskich dziennikarzy przebywających w Astanie, że wybrano kilka branż, które traktowane są jako priorytetowe. To metalurgia, przemysł maszynowy, chemia, farmacja, branża budowlano-mieszkaniowa, a także infrastruktura. Kazakh Invest jest koordynatorem działań w specjalnych strefach ekonomicznych i specjalnych stref przemysłowych w republice.
Nursułtan Jiyenbayev dodał, że kiedy inwestor zwróci się do Kazakh Invest, może liczyć na pomoc od początku do końca - od podjęcia pierwszych kroków do zakończenia inwestycji.
Zagraniczni przedsiębiorcy zagraniczni mogą liczyć na wsparcie także po uruchomieniu działalności.
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA