Wstępna zgoda w UE na sankcje za turbiny Siemensa na Krymie

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na nałożenie kolejnych sankcji na Rosję w związku z turbinami gazowymi Siemensa dostarczonymi na Krym.

2017-07-27, 09:46

Wstępna zgoda w UE na sankcje za turbiny Siemensa na Krymie
Siemens wygasza swoją aktywność w Rosji.Foto: servickuz/Shutterstock.com

Posłuchaj

Wstępna zgoda w UE na sankcje za turbiny Siemensa na Krymie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że wczoraj, na zamkniętym posiedzeniu ambasadorów z państw członkowskich, zapadła decyzja o rozszerzeniu restrykcji. Siemens twierdzi, że cztery turbiny, które dostarczył w ramach realizacji projektu w południowej Rosji, zostały nielegalnie przeniesione na półwysep.

Unia nałożyła sankcje na Krym po rosyjskiej aneksji wiosną 2014 roku

Europejskie firmy mają zakaz prowadzenia interesów z tymi na półwyspie i dostarczania swoich technologii. Odnalezione turbiny Siemensa na Krymie wywołały oburzenie i pojawiły się apele o nałożenie nowych sankcji dyplomatycznych.
Ambasadorowie unijnych krajów jednomyślnie zgodzili się, by restrykcjami objąć czterech Rosjan i trzy rosyjskie firmy. Kogo dokładnie, tego nie ujawniono. Do zatwierdzenia tej decyzji potrzebna jest jeszcze zgoda przedstawicieli unijnych rządów.
Bruksela oczekuje, że nowe sankcje zaczną obowiązywać w przyszłym tygodniu. Rozszerzona wtedy zostanie czarna lista licząca obecnie 150 osób, które mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane konta w europejskich bankach. Są na niej separatyści z Krymu, rosyjscy politycy i wojskowi. Restrykcjami jest objętych także 37 firm i organizacji, których europejskie aktywa również są zamrożone.

abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej