Bankowcy: przedsiębiorcy oszczędzają coraz mniej
Dostrzegany jest spadek skłonności przedsiębiorstw do oszczędzania. Zwraca na to uwagę Związek Banków Polskich w raporcie "Polska i Europa. Wyzwania i ograniczenia".
2017-09-05, 10:00
Posłuchaj
Szef Związku Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że zaobserwowano też "istotne zmniejszenie się tempa oszczędności gospodarstw domowych". Według niego, "oczywiście wpływ na to ma atrakcyjność oszczędności bankowych - ona dzisiaj, ze względu na niskie stopy procentowe, jest znacznie mniejsza niż kilka lat temu".
Szef Związku Banków Polskich podkreślił, że w naszym kraju jest potrzebne zbudowanie długoterminowego systemu oszczędzania na różne cele - w tym mieszkaniowe, emerytalne, edukacyjne i zdrowotne. Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że bankowcy są zainteresowania braniem udziału w budowaniu takich programów.
Jak oszczędzają Polacy
Jak wynika z raportu "Dojrzałość finansowa Polaków 2017", przygotowanego przez GfK Polonia na zlecenie Nationale Nederlanden, blisko 2/3 Polaków, niezależnie od wieku, deklaruje, że ma jakieś oszczędności z myślą o przyszłości. Najwięcej osób ze środkami "na czarną godzinę" jest wśród 20- i 30-latków, a nieco mniej - w grupie 40-latków i ludzi starszych. Z raportu wynika, że do oszczędzania skłaniają nas przede wszystkim dzieci, a urodziny potomka to moment, w którym wiele osób zaczyna myśleć o zabezpieczeniu jego przyszłości, odkładając pieniądze. Takie środki ma zgromadzone 52 procent rodziców. Jako główny powód problemów z oszczędzaniem Polacy wskazują bieżące wydatki, uniemożliwiające odkładanie pieniędzy - deklaruje to aż 40 procent badanych. Z kolei 18 procent badanych przyznaje, że nie myśli o oszczędzaniu. Są też tacy (14 procent), którzy odkładać pieniędzy nie chcą, a środki, które im zostaną, wolą wydawać na różne przyjemności.
Większe oszczędności dzięki programowi 500+
Z kolei według raportu "Finansowy barometr", przygotowanego na zlecenie banku ING, Polacy w ostatnich latach oszczędzają coraz chętniej. Wpływ na to miał m.in. program Rodzina 500+. 21 procent respondentów zadeklarowało, że dzięki wsparciu z programu zaczęło po raz pierwszy oszczędzać, a 36 procent - że pomogło ono im oszczędzać więcej niż do tej pory. 43 procent badanych odpowiedziało, że 500+ nie wpłynęło na ich oszczędności. 32 procent ankietowanych wszystkie środki z programu wydaje na bieżące wydatki. Blisko 1/4 badanych udaje się zaoszczędzić 20% pieniędzy z 500+. Całość zaoszczędza tylko 15 procent respondentów.
REKLAMA
IAR,ING,Nationale Nederlanden, md
REKLAMA