Polska stawia na strefy inwestycyjne w całym kraju
Jak podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zapowiadana przez rząd nowa polityka strefowa , obejmujaca Specjalne Strefy Inwestycyjne, staje się faktem.
2017-09-06, 20:17
Posłuchaj
Przypomina, że Specjalne Strefy Ekonomiczne przed 20 laty służyły powstawaniu przede wszystkim nowych miejsc pracy, dzisiaj liczy sie jakość nowych miejsc pracy. Ponadto, funkcjonowanie SSE ograniczone jest limitem czasowym do 2025 roku.
− A to oznacza, że inwestorzy, którzy chcą inwestować w strefach mają wiele pytań, są niepewni, chcemy aby tę pewność odzyskali, mówi wiceminister.
Na czym polega rewolucja?
Jak tłumaczy wiceminister, będą wskazywane tereny inwestycyjne, które nie są włączone do strefy, a na których będą przydzielane przywileje strefowe, dotyczące np. obniżki podatków.
Inwestycje powinny pojawić się w nowych miejscach
− Zależy nam na tym , aby inwestycje pojawiły się w nowych miejscach, – np. we wschodniej Polsce, gdzie jest wysokie bezrobocie i jest gorsza infrastruktura, a gzie inwestorzy otrzymają znacznie wyższa pomoc publiczną w postaci ulg podatkowych, mówi Emilewicz.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, inwestorzy będą mogli liczyć przede wszystkim na zachęty podatkowe, stosownie do prawa UE, określającego bardzo precyzyjnie wysokość pomocy publicznej na określonym obszarze.
Nowe kryteria pomocy – nie ilość, ale jakość miejsc pracy
Gość Polskiego Radia określa też priorytety nowej doktryny.
− O ile w Specjalnych Strefach Ekonomicznych chodziło o ilość miejsc pracy, o tyle teraz zależy nam, zgodnie z transformacją gospodarki, na jakości tych miejsc, mówi Jadwiga Emilewicz.
Powiązany Artykuł
![forum krynica 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/635a817d-d3a8-424c-9ef8-dd7e2797843c.jpg)
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma pomysł na nowe inwestycje: firmy w całej Polsce otrzymają zwolnienia z podatków, takie jak w SSE
−Stąd będziemy przyznawać punkty za wielkość, jakość, wolumen inwestycji, to od niego będzie zależeć wielkość pomocy publicznej, podkreśla gość Polskiego Radia.
REKLAMA
I dodaje, że ważnym argumentem będzie ulokowanie w Polsce centrum badawczo-rozwojowego, czy np. biura usług wspólnych.
Preferencja dla inwestycji krajowych i zagranicznych, dla małych i średnich przedsiębiorstw
− Zależy też nam na inwestycjach krajowych jak i zagranicznych. Stąd w ustawie pojawiają się nowe przywileje dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy aby w strefach lokowali się najmniejsi, mówi gość radiowej Jedynki.
Będą ułatwienia proceduralne, jedno okienko
Zmiany przewidują nie tylko ulgi podatkowe ale tez uproszczenie procedur związanych z uzyskaniem lokalizacji i pozwolenia na działalność.
− Wracamy do jednego okienka, gdzie inwestor otrzyma komplet informacji o terenach inwestycyjnych oraz o możliwych ulgach, mówi wiceminister rozwoju.
REKLAMA
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA