Ponad 15 miliardów dolarów na pomoc ofiarom huraganu Harvey. Senat USA zatwierdził ustawę
Amerykański Senat przyjął ustawę, przewidującą przekazanie 15,3 miliarda dolarów ze środków federalnych na pomoc poszkodowanym przez huragan Harvey, który spustoszył Teksas i Luizjanę. To prawie dwa razy więcej niż proponował Biały Dom.
2017-09-08, 11:12
Senacka ustawa o pomocy ofiarom huraganu Harvey to rezultat niespodziewanego porozumienia prezydenta Donalda Trumpa z przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie. Porozumienie osiągnięte podczas spotkania prezydenta z przywódcami tej partii przewiduje powiązanie doraźnej pomocy dla ofiar huraganu Harvey z tymczasowym przedłużeniem, zgodnie z wysokością bieżących wydatków, pułapu zadłużenia rządu federalnego i dalsze finansowanie jego działalności do 8 grudnia.
Pomoc dla ofiar huraganu nie spowoduje paraliżu rządu
Za przyjęciem ustawy głosowało 80 senatorów (w tym wszyscy senatorzy z Partii Demokratycznej), przeciw 17 senatorów wyłącznie z Partii Republikańskiej. Obecny pułap zadłużenia - limit kredytu rządu federalnego - wynoszący 19,8 bilionów dolarów, gdyby nie został podwyższony, wyczerpałby się na początku października i wtedy rząd federalny nie byłby w stanie płacić pensji pracownikom federalnym ani finansować swoich wydatków. Dzięki zaskakującemu porozumieniu Trumpa z przywódcami demokratów w Kongresie na trzy miesiące, do 8 grudnia, została także odsunięta bardzo realna groźba zawieszenia działalności rządu federalnego - tzw. shutdownu.
Administracja Donalda Trumpa wnioskowała wcześniej o 7,85 miliarda dolarów wsparcia dla ofiar żywiołu. Prezydent zadeklarował, że na pomoc poszkodowanym przekaże też pieniądze z własnej kieszeni - mówi się nawet o milionie dolarów.
REKLAMA
![Gdzie uderzył Harvey](http://static.prsa.pl/images/bfcaf35a-9561-414c-9490-e545a21cee17.jpg)
Już kilkaset tysięcy wniosków o pomoc
John Long z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego poinformował, że o pomoc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych po przejściu huraganu Harvey zwróciło się do władz federalnych co najmniej 560 tysięcy rodzin. Część poszkodowanych nadal przebywa w prowizorycznych schronieniach, m.in. w Centrum Konwencji w Houston.
Harvey może być najbardziej kosztownym kataklizmem w historii USA
Huragan Harvey spowodował katastrofalną powódź w Teksaksie i przyniósł największe do tej pory zarejestrowane opady na terenie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Wiele domów, zwłaszcza w okolicach Houston, zostało poważnie zniszczonych. Amerykańskie media już teraz mówią, że Harvey może być najdroższą katastrofą naturalną w historii Stanów Zjednoczonych. Gubernator Teksasu Greg Abbott oszacował koszt przejścia żywiołu na kwotę od 150 do 180 miliardów dolarów. Ale, zdaniem niektórych ekspertów, koszty mogą być jeszcze wyższe. To oznaczałoby, że Harvey był najdroższą w historii Stanów Zjednoczonych katastrofą naturalną. Dla porównania, katastrofalny huragan Katrina z 2005 roku, który wywołał m.in. bezprecedensową powódź w Nowym Orleanie, spowodował straty szacowane na, według różnych źródeł, od 120 do 150 miliardów dolarów.
Niektórzy eksperci wskazują też na możliwe długofalowe skutki Harveya, m.in. problemy z działalnością gospodarczą i znalezieniem pracy, zwłaszcza w tych najbardziej zniszczonych miejscach.
REKLAMA
Huragan przyniósł nie tylko zawirowania w atmosferze, ale też na rynkach
Harvey doprowadził do znacznego ograniczenia mocy produkcyjnych rafinerii na południu Stanów Zjednoczonych, co pod koniec ubiegłego tygodnia skutkowało wzrostem cen ropy na rynku amerykańskim, a później także na rynkach europejskich. Ceny za baryłkę ropy w USA w pierwszym okresie zwiększyły się średnio o 15-20 centów. Paliwa drożały także w Polsce, ale obecnie ceny zaczynają się już stabilizować, czy wręcz spadać.
IAR, PAP, Michał Dydliński
REKLAMA