Co grozi za nielegalne uprawy tytoniu?

Projekt tak zwanego pakietu tytoniowego, czyli ustawy, która ma uszczelnić system podatkowy w zakresie obrotu suszem tytoniowym jest już właściwie gotowy.

2017-09-24, 14:34

Co grozi za nielegalne uprawy tytoniu?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/ Marc Bruxelle

Posłuchaj

O tym jak rząd walczy z szarą strefą na rynku tytoniowym w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Proponowane zmiany mają zlikwidować lub co najmniej zredukować szarą strefę, która dziś w Polsce stanowi około 15 procent konsumpcji.

Dzięki nowej ustawie będziemy mieć pełniejszy obraz tego, co się na tym rynku dzieje.

- W roku 2016 służby Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowały 72 wytwórnie nielegalnego tytoniu i papierosów, w tym roku już 42. Zajęły 200 ton suszu tytoniowego - mówi wiceminister finansów, Wiesław Janczyk.

Mniej podmiotów na rynku


Proponowane zmiany mają także ułatwić prowadzenie działalności legalnym podmiotom, które tym suszem handlują.

- Zmiany o podatku akcyzowym spowodowały, że z 300 podmiotów w zeszłym roku zostało 15 legalnie działających podmiotów. Wprowadziliśmy wymóg posiadania zabezpieczenia akcyzowego. To zabezpieczenie dotyczyło obrotu suszem i wynosiło nawet do 30 mln zł tytułem obowiązku zapłacenia podatku akcyzowego. Chcemy to minimalnie zmodyfikować w taki sposób, jaki rynek tego oczekuje, czyli żeby te zabezpieczenia mogły być również w postaci hipotek, a nie tylko środków finansowych - podkreśla wiceminister.

To spowoduje, że na rynku będzie mogło znaleźć się więcej podmiotów skupujących susz tytoniowy - wyjaśnia Janczyk.

Kluczowa jest kontrola

Ministerstwo Finansów chce także monitorowania tego rynku od momentu powstania produktu, czyli na plantacji poprzez magazynowanie i eksport. Ma także powstać rejestr producentów. Te zadania będzie wykonywać nowo powstały Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

- Będziemy się do tego zadania przygotowywać, gdy ustawa wejdzie w życie, będziemy mogli to zadanie realizować. Będziemy monitorować rynek tytoniu w Polsce. To jest również w interesie przedsiębiorców, bo legalnie działające firmy tracą na tym, że szara strefa ma taki duży udział w rynku - potwierdza Witold Strobel, dyrektor generalny KOWR-u.

Wysokie kary

Rejestr producentów pozwoli mieć kontrolę nad tym rynkiem. Dla nieuczciwych producentów pakiet tytoniowy przewiduje ostre kary.

- Kary dotyczyć będą wyłącznie tych, którzy nie przestrzegają przepisów, czyli uprawiają tytoń bez wpisu do rejestru. W takim przypadku może zostać nawet podęcia decyzja o zniszczeniu upraw tytoniu na koszt nieuczciwego producenta. - dodaje Witold Strobel.

Polska produkuje dziś 30 tysięcy ton tytoniu, najwięcej w Unii Europejskiej. Uprawą niezwykle pracochłonnego tytoniu zajmuje się około 15 tysięcy rolników.

REKLAMA

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej