Morze Bałtyckie umiera? Bardzo szkodliwy wpływ rolnictwa
Ruszyła kolejna edycja konkursu pod hasłem „Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego”. Organizuje go fundacja WWF.
2017-09-25, 09:14
Posłuchaj
Kandydatami do tytułu są producenci rolni z krajów położonych nad Bałtykiem. Ideę przyświecającą organizatorom konkursu przedstawia Anna Sosnowska z WWF Polska.
- Głównym celem konkursu jest szerzenie informacji na temat praktyk rolniczych przyjezdnych środowisku morza Bałtyckiego. Chodzi o wyłonienie rolników, który już stosują takie rozwiązania i promowania ich jako przykłady – wyjaśnia rozmówczyni.
Powiększają się pustynie tlenowe
Do Bałtyku przedostają się związku azotu i fosforu zawarte w środkach chemicznych, używanych przez rolników. Jakie stanowią zagrożenie?
REKLAMA
- Związki azotu i fosforu powodują zakwit glonów i sinic, które odcinają dostęp światła dla roślin z dna morza, które bez dostępu światła obumierają. Co więcej martwe sinice i glony po zakwicie opadają na dno zbiornika i są rozkładane przez bakterie tlenowe, które zużywają tlen, a potem przez bakterie beztlenowe, które produkują szkodliwe siarkowodór. W ten sposób powstają tak zwane pustynie tlenowe na dnie morza, miejsca gdzie zamiera wszelkie życie na dnie morza. Takie obszary zajmują już 14 proc. powierzani Bałtyku – tłumaczy przedstawia Anna Sosnowska z WWF Polska.
Osiem krajów nadbałtyckich
Konkurs jest przeprowadzany dwuetapowo.
- Konkurs jest organizowany na poziomie krajowym i międzynarodowym w każdym z krajów bałtyckich. Bohaterów będzie dziewięciu, z których potem wybierzemy jednego Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego – mówi.
Stawiamy na innowacje
Jury będzie oceniało kandydatów do tytułu stosując określone kryteria.
REKLAMA
- Kluczowe są innowacyjne metody ograniczenia spływu azotu i fosforu z gospodarstw – dodaje.
Na zwycięzców etapów krajowych oraz triumfatora całego konkursu czekają nagrody pieniężne.
Zgłoszenia od rolników już są zbierane, Formularze można pobrać ze stron WWF Polska. Karty uczestnictwa będą przyjmowane do 10 marca 2018 roku. Można je wysyłać za pośrednictwem poczty i korzystając z Internetu. W marcu zakończy się etap krajowy. W finale będzie ocenianych 9 rolników z krajów basenu Morza Bałtyckiego. Podsumowanie rywalizacji nastąpi jesienią podczas konferencji naukowej.
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA
REKLAMA