Pacjent w sieci szpitali: chory pod kompleksową opieką

1 października ruszyła sieć szpitali. Placówki sieciowe mają zapewnić pacjentom leczenie szpitalne, dostęp do poradni specjalistycznych i rehabilitacji oraz zorganizować nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

2017-10-01, 10:24

Pacjent w sieci szpitali: chory pod kompleksową opieką
Do sieci weszło blisko 600 placówek, w których jest ponad 145 tysięcy łóżek. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Od dziś rozpoczyna funkcjonowanie sieci szpitali. Jest to jedna z kluczowych zmian, które wprowadza w ochronie zdrowia minister Konstanty Radziwiłł. Celem jest kompleksowe i efektywne leczenie chorych. Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że opieka nad pacjentami będzie całościowa i koordynowana./IAR/
+
Dodaj do playlisty

Jest to jedna z kluczowych zmian, które wprowadza w ochronie zdrowia minister Konstanty Radziwiłł. Celem jest kompleksowe i efektywne leczenie chorych.

Pacjent pod opieką od przyjścia do szpitala do rehabilitacji

Sylwia Wądrzyk-Bularz - rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że opieka nad pacjentami będzie całościowa i koordynowana. Według niej, proces leczenia chorego będzie prowadzony od momentu jego przyjścia do szpitala, poprzez diagnostykę, leczenie, konsultacje w poradni przyszpitalnej i rehabilitację - jeśli będzie taka potrzeba.

Szpital będzie odpowiadał za koordynacje całego leczenia

─ Dotychczas po zakończeniu leczenia szpitalnego pacjent otrzymywał plik zaleceń, skierowań i sam szukał miejsc udzielania tych świadczeń oraz czekał na nie w długiej kolejce. Teraz to szpital, do którego chory trafił, będzie odpowiedzialny za pełną koordynację całego procesu leczenia" - mówi rzeczniczka.

REKLAMA

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w szpitalach sieciowych

Ponadto szpitale sieciowe będą teraz organizowały nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, zlokalizowaną przy Izbie Przyjęć lub SOR, albo w ich pobliżu.

Natomiast cześć szpitali wynajmie podwykonawców czyli dotychczasowych świadczeniodawców. Monoprofilowe szpitale, na przykład pediatryczne, będą realizowały tę opiekę tylko w swoim zakresie świadczeń, a w pozostałym - zlecą ją podwykonawcom. Tam, gdzie nie ma szpitali sieciowych były rozpisane, albo dopiero będą przeprowadzone, konkursy na nocną i świąteczną pomoc lekarską, która jest przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej.

Inne zasady finansowania szpitali. Mniej ingerencji NFZ

Zmieni się również sposób finansowania szpitali. Placówki będą otrzymywały ryczałt na leczenie chorych.

REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia ma nie ingerować w podział pieniędzy na poszczególne grupy świadczeń, które będą udzielane w szpitalu. Również będzie możliwe przesuwanie środków w zależności od zapotrzebowania na określone świadczenia oraz możliwości danej placówki. Pozwoli to na racjonalne wykorzystanie zasobów, którymi dysponuje szpital.

Do sieci weszło blisko 600 placówek, w których jest ponad 145 tysięcy łóżek.

Na Mazowszu 80 placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Ponad 80 placówek na Mazowszu będzie udzielało nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej po wejściu dziś w życie sieci szpitali.

Obowiązek zorganizowania takiej opieki medycznej mają szpitale: pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz szpitale pediatryczne, które znalazły się w sieci. Punkty nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej będą czynne dziś od 8.00.

REKLAMA

Uwaga na zmianę adresów placówek

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Mazowieckiego NFZ powiedział, że liczba placówek jest podobna, ale 18 z nich zmienia swoje adresy.

Na 56 szpitali na Mazowszu nałożono obowiązek zorganizowania nocnej i świątecznej pomocy medycznej. 10 szpitali zawarło umowy z podwykonawcami. Wszędzie tam, gdzie na danym obszarze nie ma szpitala sieciowego przeprowadzono konkurs. Ostatni taki konkurs odbył się 6 lat temu i skala zmian jest podobna.

Informacji o placówkach należy szukać na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ lub pod znajdującymi się tam - specjalnie uruchomionymi - numerami telefonów.

IAR, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej