Firmy na celowniku cyberprzestępców. Także te polskie

Z roku na rok rośnie liczba wykrytych cyberataków w firmach. Tylko w 2016 roku wzrosła ona na świecie o 38 procent. Co ciekawe coraz częściej ofiarą cyberprzestępców padają polskie przedsiębiorstwa. Jak wynika z badania firmy Fortinet, w ciągu ostatnich dwóch lat cyberataku doświadczyło aż 95 procent firm w naszym kraju.

2017-11-06, 12:43

Firmy na celowniku cyberprzestępców. Także te polskie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Cyberataki groźne dla Polskich firm (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Średnio na świecie 85 procent firm odnotowało naruszenie bezpieczeństwa, co oznacza, że w Polsce wynik jest o 10 pkt procentowych wyższy. Jak mówi regionalna dyrektor Fortinet Jolanta Malak, w badaniu niemal 50 procent ankietowanych, odpowiedzialnych za sprawy IT w swoich firmach przyznało, że ich szefowie nie traktują sprawy cyberbezpieczeństwa priorytetowo. 2/3 z tych osób chciałoby, by zarządy choć w niewielkim stopniu zwróciły uwagę na tę sprawę. Jolanta Malak dodała, że w sprawie cyberbezpieczeństwa ważne jest to, by podstawowe zasady znali wszyscy pracownicy, a nie tylko ci, którzy bezpośrednio za tę kwestię odpowiadają.

Niedofinansowane IT

Jak się jednak okazuje, coraz więcej firm w Polsce inwestuje w cyberbezpieczeństwo. 53 procent z nich przeznacza ponad 10 procent swojego budżetu IT na ten cel, wciąż jednak nakłady te nie rosną wystarczająco szybko do pojawiających się ryzyk. Jak mówiła Jolanta Malak, swój budżet IT podniosło 71 procent wszystkich firm. Dodała, że te dane pokazują, że polskie przedsiębiorstwa mają w tej sprawie jeszcze troche do zrobienia.

Polak mądry po szkodzie

Marcin Ludwiszewski z Deloitte zwrócił uwagę, że w Polsce firmy często działają reaktywnie, a nie proaktywnie, czyli "są mądre po szkodzie", a nie przed wystąpieniem cyberataku. - Firma w idealnym modelu działania państwa powinna taką informację dostać wcześniej, być w stanie przygotować się do takiego ataku lub ograniczyć jego skutki - mówił.

Każdy atak to straty

Ekspert podkreślał, że cyberbezpieczeństwo dla firm jest bardzo ważnym tematem, bo atak hakera może bardzo łatwo przełożyć się na straty finansowe. Na przykład, jeśli oprogramowanie typu ransomware (szyfrujące pliki i domagające się okupu za ich odszyfrowanie) zablokuje komputery w firmie na jeden dzień, to automatycznie będzie negatywnie wpływało na wynik finansowy firmy, a w skali makro - także na całą gospodarkę. Marcin Ludwiszewski dodał, że ataki ransomware w ostatnich miesięcy na całym świecie przyniosły kilkumiliardowe straty.

REKLAMA

Potrzeba sprawnego systemu reagowania

Tymczasem zdaniem ekspertów, w najbliższych latach będziemy obserwować znaczący wzrost liczby cyberataków. Dla przestępców bowiem staje się to coraz bardziej intratny biznes. Dlatego tak ważny jest sprawny, jednolity system krajowy wczesnego reagowania na incydenty komputerowe. Tymczasem w Polsce, zdaniem ekspertów, jest on wciąż zbyt rozproszony. 

NRG, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej