Handel gruntami, mimo ograniczeń, nadal duży

Mimo wprowadzonych ograniczeń handel gruntami, w tym rolnymi, jest nadal duży. W ubiegłym roku wartość transakcji sięgnęła 22 miliardów 670 milionów złotych. Choć to spadek o 12 procent w porównaniu z 2015 rokiem, to i tak jest to więcej niż w poprzednich latach.

2017-11-16, 13:47

Handel gruntami, mimo ograniczeń, nadal duży
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Z Romanem Przasnyskim rozmawia Dariusz Kwiatkowski z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty

Skala handlu ziemią jest wysoka, mimo że obecnie swobodnie można sprzedawać działki o maksymalnej powierzchni do 3 tysięcy metrów kwadratowych. Analityk Gerda Broker Roman Przasnyski zwraca uwagę, że zarówno rok 2015, jak i 2016 były latami bardzo specyficznymi, jeżeli chodzi o tę branżę handlu. Dwa lata temu jasne już było, że zostaną wprowadzone ograniczenia, a w ubiegłym rok był pierwszym, w którym te restrykcje obowiązywały. Jak mówił, w 2015 roku wiele osób decydowało się na transakcje handlu ziemią po to, żeby zdążyć przez wejściem w życie ograniczeń, przez co całkowita wartość transakcji dość znacznie wzrosła. Z tego powodu - zaznaczył ekspert -  to co się stało w ubiegłym roku jest odnoszone do bardzo wysokiego wyniku z roku poprzedniego, co jest jedną z przyczyn spadków.

Mniej transakcji

Roman Przasnyski powiedział, że liczba transakcji w handlu ziemią w 2016 roku spadła o 11 procent, a ich wartość o 12 procent. Zastrzegł przy tym, że i tak to było dużo więcej niż w poprzednich latach. Analityk mówił, że nie widać więc, by sprawdziły się obawy o możliwym zahamowaniu handlu ziemią po wprowadzeniu ograniczeń.

- Co innego są odczucia indywidualne. Tutaj trzeba by przeprowadzić inną statystykę, a mianowicie tego, ile transakcji można by było dokonać, a nie dokonano (po wejściu w zycie restrykcji) - powiedział ekspert.

Duże rozbieżności w cenach

Ekspert, pytany o sytuację na rynku obrotu ziemią zwrócił uwagę na duże różnice w cenach działek w różnych częściach kraju. Na przykład w Warmińsko-Mazurskiem, Lubuskiem czy Opolskiem za hektar średnio zapłacimy nieco ponad 30 tysięcy złotych, a na Mazowszu, w Małopolsce czy Wielkopolsce może być to już nawet 200 tysięcy złotych.

REKLAMA

Będą zmiany w przepisach


Obecnie trwają prace nad modyfikacją przepisów. Mają one powiększyć możliwości przekazywania ziemi w ramach rodziny. Definicja grona bliskich będzie poszerzona, a złagodzone zostaną kryteria dotyczące na przykład wykształcenia.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej