Polska w czołówce UE we wsparciu rodziny

Polska nadal jest w czołówce Unii Europejskiej w zakresie wsparcia rodzinnego.

2017-11-23, 17:35

Polska w czołówce UE we wsparciu rodziny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ESB Professional/Shutterstock.com

Posłuchaj

Jak Polska wypada we wsparciu polityki rodzinnej na tle krajów Unii, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

Średnia kwota pomocy na poziomie 8 tysięcy 225 złotych - w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia - daje nam czwarte miejsce wśród 28 krajów członkowskich.

− Jesteśmy za Austrią, Węgrami i liderem tego rankingu - Francją - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PWC.

Jak podkreśla, duże wsparcie finansowe rodzin we Francji przekłada się na najwyższy w Unii Europejskiej wskaźnik dzietności.

REKLAMA

W Polsce zaczęło się rodzić więcej dzieci

− Z danych GUS wynika, że od stycznia do sierpnia bieżącego roku w Polsce urodziło się około 272 tysięcy dzieci, w całym roku liczba ta może wzrosnąć do mniej więcej 400 - 410 tysięcy - podkreśla Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

I przypomina, że prognoza GUS z 2014 r. na 2017 r. mówiła o urodzinach w Polsce ok. 346 tys. dzieci.

− Czyli różnica wyniesie ok. 70 tys. urodzeń, mówi wiceminister.

REKLAMA

Aby zmienić trend demograficzny nie wystarczy tylko wsparcie finansowe…

Niestety tylko bezpośrednie wsparcie finansowe nie wystarcza, aby zmienić niekorzystny trend demograficzny. Aby efekty były bardziej widoczne, potrzebne jest wsparcie systemowe, tak jak w innych krajach.

Szwecja ma cały wachlarz rodzinnych zachęt finansowych

I wymienia Szwecję, gdzie wszystkie dzieci do 18 roku życia mają zapewniony bezpłatny dostęp do leków, urlop rodzicielki wynosi aż 480 dni, z czego 60 dni przysługuje matce, 60 dni – ojcu, a reszta jest do podziału według uznania.

−W Szwecji jest tzw. premia za szybkość. Czyli jeśli w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego dziecka urodzi się następne, to wydłuża się urlop rodzicielski, mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

W innych krajach więcej zapomóg rodzinnych, rządowe programy leczenia niepłodności, dostęp do przedszkoli i żłobków

Na Łotwie poszerzono grono osób uprawnionych do zapomóg i wdrożono rządowy program leczenia niepłodności. Dania z kolei bardzo dba o dostępność żłobków i przedszkoli. Aż 77 procent dzieci w wieku do 3 lat uczęszcza tam do żłobka.

W Polsce 450 mln zł na program Maluch Plus

U nas rząd planuje przeznaczyć 450 milionów złotych w przyszłym roku na program Maluch Plus, polegający na budowie placówek opiekuńczych dla najmłodszych.

REKLAMA

Bartosz Marczuk przypomina, że w ubiegłych latach przeznaczano na ten cel trzy razy mniej, czyli mln 150 zł, a zmiany prawa uleastyczniają i ułatwiają możliwości prowadzenia tych placówek.

Wielka rola pracodawców

Ogromne pole do popisu mają tu też pracodawcy, bo okazuje się, że aż 30 procent Polek rezygnuje z posiadania dzieci z obawy przed potencjalnym konfliktem na linii dom - praca.

Dlatego jak dodaje Iwona Boniecka z PWC - warto wprowadzać u nas częściej chociażby pracę zdalną.

I przypomina, że co siódmy człowiek w Unii pracuje z domu, w niektórych krajach pracodawcy uzupełniają z własnych funduszy zasiłek macierzyński do 100 procent, w Wielkiej Brytanii 40 proc. pracodawców wypłaca zasiłek w czasie urlopu macierzyńskiego wyższy od obowiązującego powszechnie.

REKLAMA

Oprócz tego - pracodawcy mogliby pomyśleć o pokojach do odpoczynku dla kobiet w ciąży albo o szkoleniach ułatwiających powrót do pracy po urlopach macierzyńskich.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej