KNF: sąd ogłosił upadłość SKOK "Wybrzeże"

Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej "Wybrzeże" – poinformowała w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

2017-11-24, 10:33

KNF: sąd ogłosił upadłość SKOK "Wybrzeże"
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Btnmdt/GFDL/Wikimedia commons

"Zgodnie z postanowieniem Sądu, wierzyciele SKOK Wybrzeże będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności do sędziego – komisarza w terminie 30 dni od ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym" - głosi komunikat.

KNF zawiesiła działalność SKOK Wybrzeże z dniem 15 września 2017 r.; wystąpiła wtedy z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy.

Jak informowała wówczas w komunikacie KNF, decyzja o zawieszeniu działalności SKOK "Wybrzeże" podjęta została jednomyślnie i oparta na fakcie, że aktywa spółdzielczej kasy nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.

SKOK "Wybrzeże" od sierpnia z zarządcą komisarycznym

Przypomniano, że 8 sierpnia 2016 r. KNF ustanowiła w SKOK "Wybrzeże" zarządcę komisarycznego. Z jego raportu, który wpłynął do KNF 17 sierpnia 2017 r. wynika, że sytuacja finansowa kasy na dzień poprzedzający ustanowienie zarządcy komisarycznego oznaczała "głęboką niewypłacalność".

"Udzielona przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową (Kasa Krajowa) w latach 2014–2016 pomoc stabilizacyjna dla SKOK Wybrzeże okazała się niewystarczająca dla przywrócenia stabilności kasie" - podkreśliła KNF.

W połowie sierpnia br. Kasa Krajowa poinformowała KNF o odmowie udzielenia dalszej pomocy stabilizacyjnej SKOK "Wybrzeże".

Brak możliwości przejęcia przez inną Kasę

29 sierpnia 2017 r. KNF stwierdziła, że żadna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK "Wybrzeże" w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów gromadzonych w kasie.

Jednocześnie KNF postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK "Wybrzeże" przez bank krajowy.

"W wyznaczonym przez KNF terminie, tj. do dnia 12 września 2017 r. włącznie, żaden bank krajowy nie zgłosił zainteresowania uczestnictwem w procesie przejęcia SKOK Wybrzeże albo jej wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań. W związku z tym wyczerpane zostały możliwe do zastosowania przez Komisję formy restrukturyzacji Kasy" - podkreślono.

W tej sytuacji, KNF zawiadomiła Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) o zagrożeniu upadłością SKOK "Wybrzeże" oraz o braku przesłanek wskazujących na możliwość podjęcia działań nadzorczych lub też działań samej SKOK "Wybrzeże", pozwalających na usunięcie stanu niewypłacalności.

Obecnie działa 36 SKOK-ów, w pięciu jest zarząd komisaryczny.

Według informacji KNF o sytuacji w sektorze SKOK w I półroczu br., na koniec czerwca 2017 r. 28 kas i Kasa Krajowa było objętych postępowaniami naprawczymi, przy czym pięć kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej