Prezydent Andrzej Duda w Wietnamie. Nowy impuls w kontaktach handlowych?
Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczyna oficjalną wizytę w Wietnamie. Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Wietnamu. Wizycie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców.
2017-11-27, 11:10
Posłuchaj
Jak czytamy w komunikacie ogłoszonym na stronach prezydenta, oprócz rozmów z prezydentem Tran Dai Quang oraz premierem Nguyen Xuan Phuc zaplanowane jest także spotkanie Andrzeja Duda z Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong.
W wizycie uczestniczy 65 polskich przedsiębiorców
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podkreśla, że wizycie będzie towarzyszyć misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców, którzy wezmą udział w forum gospodarczym, a także w spotkaniach biznesowych z wietnamskimi partnerami.
Wietnam wśród pięciu rynków ważnych dla polskiego eksportu
Minister Szczerski zaznaczył, że na perspektywy rozwoju i potencjał wietnamskiego rynku wskazał polski rząd, wymieniając Wietnam wśród pięciu rynków szczególnie ważnych dla aktywizacji polskiego eksportu.
REKLAMA
Jak poinformował, w trakcie wizyty zostanie podpisanych szereg umów międzyrządowych, m.in. porozumienie między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Kształcenia Socjalistycznej Republiki Wietnamu oraz o współpracy gospodarczej, w tym umowa między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy finansowej.
Polska udzieli Wietnamowi pożyczki na kwotę 250 mln dolarów
Jak poinformował minister Krzysztof Szczerski, Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln dolarów pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów. Zostaną podpisane również umowy biznesowe.
Andrzej Duda podczas swojej wizyty otworzy Forum Biznesu Polska-Wietnam i wygłosi tam przemówienie poświęcone relacjom gospodarczym; weźmie też udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura PAIH w Ho Chi Minh. Zadaniem Biura jest wspieranie ekspansji polskich firm m.in. poprzez organizowanie misji gospodarczych oraz tworzenie kampanii promocyjnych i medialnych.
Minister Szczerski zauważył, że Wietnam w ciągu ostatnich lat może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników wzrostu PKB spośród państw azjatyckich (w 2016 r. 6,1 proc.), a także notował dynamiczny wzrost wymiany handlowej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie zaowocuje nowymi umowami gospodarczymi?
Umowa handlowa między Unią Europejską a Wietnamem
Jak zaznaczył, władze w Hanoi prowadzą politykę otwierania gospodarki na inwestycje z zagranicy. Według prezydenckiego ministra ważnym wydarzeniem, które może zdynamizować także relacje gospodarcze z Polską, będzie wejście w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem przewidziane na 2018 rok.
Szef prezydenckiego gabinetu poinformował, że Andrzej Duda będzie również rozmawiał z wietnamskimi partnerami na tematy związane z polityką bezpieczeństwa, także w kontekście niestałego członkostwa Polski w RB ONZ.
Prezydent Duda spotka się także z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni oraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej; wręczy też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju dwustronnych relacji.
Wietnam gościł niedawno liderów państw, w tym m.in. prezydentów USA, Chin i Rosji, należących do Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Jak zaznaczył minister Szczerski, Prezydent Polski będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Wietnam tuż po szczycie APEC.
REKLAMA
Ekspert: to dobry ruch polskich władz
Wietnamista Jakub Królczyk, współpracownik Centrum Studiów Polska-Azja i doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa, że dobrym ruchem polskich władz jest promocja rodzimego biznesu w Wietnamie.
Jakub Królczyk zauważa, że to państwo jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Azji Południowo-Wschodniej. Według tegorocznych danych PKB Wietnamu wzrosło w ujęciu rok do roku o 6,3 procent.
- Dla porównania Chiny, Indie czy Filipiny najczęściej miały rozwój powyżej 6 procent, a w tym momencie Wietnam już je trochę prześciga - dodaje.
Jak zaznacza wietnamista, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i licznej delegacji polskich przedsiębiorców może dać nowy impuls polsko-wietnamskim kontaktom handlowym.
REKLAMA
- Przez to, że Wietnam jest krajem o bardzo dobrym rozwoju, część państw już czeka i ostrzy sobie zęby na ten kraj, a Polska jest już jako pierwsza i chce się pokazać - tłumaczył Jakub Królczyk.
Współpracownik Centrum Studiów Polska-Azja podkreśla, że choć Wietnam to kraj komunistyczny, to jednak w wielu aspektach polityka władz odbiega od typowych dla tego ustroju rozwiązań. W kraju rządzi Komunistyczna Partia Wietnamu i jak mówi Jakub Królczyk, nieprzestrzegane są wolność słowa i prawa człowieka, a represje dotykają niezależne środowiska i organizacje pozarządowe. - Z drugiej strony Wietnam jest bardzo liberalny, jeżeli chodzi o rozwój biznesu, władze pozwalają rozwijać się prywatnym przedsiębiorcom - wyjaśniał Jakub Królczyk.
IAR/PAP, jk, awi
REKLAMA