PMI dla Polski w listopadzie w górę. Wskaźnik najwyższy od 9 miesięcy
Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie wzrósł do 54,2 pkt. z 53,4 pkt. w październiku i wobec prognozy 54,3 pkt.
2017-12-01, 12:24
Posłuchaj
Odczyt indeksu powyżej 50 punktów oznacza poprawę nastrojów w branży, tłumaczył Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Jakub Borowski, główny ekonomista banku Crédit Agricole.
- Indeks powyżej 50 punktów oznacza wzrost aktywności, szeroko rozumianej, ponieważ na ten indeks składa się kilka obszarów, które są tutaj badane: nowe zamówienia, wielkość bieżącej produkcji, zatrudnienie. Poniżej 50 punktów jest to spadek aktywności – mówil ekspert.
Poprawa warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym
"Wyniki listopadowych badań wykazały poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Wielkość produkcji wzrosła w najszybszym tempie od marca, a liczba nowych zamówień ponownie się zwiększyła. Presje na łańcuchy dostaw były najsilniejsze od niemal siedmiu lat, co odzwierciedlały znaczne opóźnienia w dostawach. Inflacja kosztów produkcji przyspieszyła czwarty miesiąc z rzędu, prowadząc do kolejnej znaczącej podwyżki cen wyrobów przemysłowych" - napisano w raporcie.
Niewielkie spowolnienie napływu nowych zamówień
Z badania wynika, że zwyżkowy trend indeksu był częściowo równoważony przez niewielkie spowolnienie napływu nowych zamówień oraz wolniejsze tempo tworzenia nowych miejsc pracy.
Markit podał, że w ostatnim cyklu badań polscy producenci zwiększyli aktywność zakupową, gromadząc więcej zapasów surowców i materiałów produkcyjnych.
Wzrost kosztów produkcji
Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że jest to odczyt najwyższy od dziewięciu miesięcy. Wyjaśnia, że dobry odczyt zawdzięczamy przede wszystkim wzrostowi w zakresie zamówień. Jednocześnie ekspert zwraca uwagę na wzrost kosztów produkcji, który może się przyczynić do wyższej inflacji w kolejnych kwartałach.
REKLAMA
Jarosław Janecki dodaje, że po dobrym odczycie wskaźnika PMI można się spodziewać pozytywnych informacji o stanie polskiej gospodarki, zwłaszcza w zakresie produkcji przemysłowej.
IAR/PAP/NRG, awi
REKLAMA