Czego oczekują bankowcy od Mateusza Morawieckiego?

Najważniejsza sprawą będzie exposé i nowe otwarcie programowe, które Mateusz Morawiecki zaprezentuje w sejmie. Niezmiernie ważne dla Polaków i przedsiębiorców są działania, które powinny stabilizować sytuację w naszym kraju zmniejszać napięcie a także stabilizować nasze relacji w ramach Unii Europejskiej - tak Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich skomentował w rozmowie z WNP.PL zmianę na stanowisku premiera.

2017-12-12, 14:11

Czego oczekują bankowcy od Mateusza Morawieckiego?
Bankowcy podkreślają znaczenie programów: energetycznego, mieszkaniowego oraz dotyczacego czystego powietrza.Foto: Pixabay

Jego zdaniem zarówno jedna jak i druga sfera mocno rzutuje na skłonność przedsiębiorców do inwestowania, do podejmowania decyzji obarczonych ryzykiem. - Okazuje się, że pomimo bardzo solidnej struktury wspierającej finansowanie, mamy wyraźne zahamowanie inwestycji prywatnych – mówi Pietraszkiewicz.

Premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić exposé w Sejmie we wtorek (12 grudnia br.) o godz. 16.; głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano na środę rano.

Potrzeba przekonywującej wizji realizacji programów rozwojowych

Jego zdaniem, potrzebny jest nowy pomysł działania rządu i samorządu, ale także zaproszenie i stworzenie pewnej przekonywującej wizji realizowania programów rozwojowych. – To jest perspektywa średniookresowa. Natomiast sądzę, że trzeba bardzo mocno zasygnalizować programy, które mają znaczenie w perspektywie kilkunastu lat – 10 i więcej – podkreślił.

Ważne dwa programy: dotyczące rozwoju energetyki i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza

Wyjaśnił, że Polsce potrzeby jest program rozwoju energetyki. Poza tym działania na rzecz zmniejszania zanieczyszczenia powietrza.

REKLAMA

– To są programy, które były zrozumiałe dla wszystkich obywateli.

Ważne programy oszczędzania na własne mieszkania

Inną sferą, która jest niezmiennie istotna to programy związane z realizacją spraw społecznych i mam tu na myśli budownictwo mieszkaniowe oraz przede wszystkim oszczędzanie na cele mieszkaniowe i realizowania budownictwa mieszkaniowego na wynajem na znacznie większą skalę niż dotychczas i z zaangażowaniem oszczędności Polaków.

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem liczby mieszkań na 1000 mieszkańców. 

Co dalej z partnerstwem publiczno-prywatnym?

Prezes Pietraszkiewicz uważa także, że trzeba też rozwiązać problem nieskutecznego jak do tej pory partnerstwa publiczno-prywatnego.  - Ważne jest wskazanie dobrych praktyk, żeby ci którzy w takie projekty wejdą nie musieli się obawiać - wyjaśnił.

REKLAMA

Sektor bankowy przeregulowany?

Odnosząc się do sektora bankowego, stwierdził że przez zbyt duże przeregulowanie tego sektora trudno będzie finansować rozwój. - Moim zdaniem trzeba się temu przyjrzeć, bo nałożono zbyt wysokie obciążenia wynikające z przepisów unijnych i trzeba  w porę zadziałać, bo sektor bankowy przy szybko rozwijającej się gospodarce, nie będzie w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie przedsiębiorców - podsumował prezes Pietraszkiewicz.

Katarzyna Walterska


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej