Za prąd zapłacimy więcej. Ustawa o rynku mocy opublikowana

Wzrosną rachunki za prąd. Ustawa o rynku mocy została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustawaco oznacza, że w 2021 roku konsumenci zostaną objęci nową, dodatkową opłatą, tak zwaną opłatą mocową.

2018-01-04, 09:39

Za prąd zapłacimy więcej. Ustawa o rynku mocy opublikowana
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Ustawa o rynku mocy podpisana, za prąd zapłacimy więcej (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik tłumaczy, że środki w ten sposób zebrane mają trafić do dostawców prądu, by zapewnić większe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

- Czyli mamy transakcję - wyższa cena energii za bezpieczeństwo - dodaje ekspert.

Nowa sytuacja na rynku

Doktor Maciej Sokołowski mówi, że wytwórcy prądu będą otrzymywać pieniądze nie tylko za energię faktycznie dostarczoną, ale też za gotowość jej dostarczenia. Dotychczasowy rynek energii zostanie zatem "rozbity" na dwa towary - jednym z nich będzie po prostu zwykły prąd w gniazdku, a drugim - moc, czyli wola i gotowość do produkcji prądu w razie potrzeby.
 
O ile wzrosną nasze rachunki?
 
Wysokość nowej składki będzie zależna od wyników aukcji, w których wygrywać będą najtańsze oferty. Z szacunków resortu energii wynika, że ta opłata miesięcznie ma wynosić w zależności od grup odbiorców od  2 do 7 złotych. Zdaniem doktora Macieja Sokołowskiego w praktyce nasz rachunek może być wyższy - ale jego wysokość nadal powinna być społecznie akceptowalna.

- Uważam, że będzie to oscylowało w granicach 10 złotych. W skali jednostkowego rachunku za energię jest to kwota nieznaczna. Siłą tej opłaty będzie jednak suma tych wszystkich rachunków - wskazuje ekspert.

REKLAMA

Inwestycja w infrastrukturę energetyczną

Wprowadzenie rynku mocy ma zapobiec niedoborom mocy wytwórczych - zachęcić grupy energetyczne do budowy i modernizacji jednostek wytwórczych. Nowe bloki energetyczne mają zapewnić nam bezpieczeństwo dostaw energii - podobne rozwiązanie działają w innych krajach europejskich. Jak mówi Wojciech Jakóbik, rynek mocy jest formą pomocy państwowej, zaakceptowanej na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie to rozwiązanie pozwala budować nowe elektrownie i poprawiać bezpieczeństwo energetyczne.

- Także w Polsce branża oczekuje, że ta ustawa pozwoli na nowe inwestycje, które są niezbędne jeśli weźmiemy pod uwagę to, że dostępnej mocy obecnie mamy "na styk", a wzraz ze wzrostem gospodarczym to zapotrzebowanie na energię będzie stale rosnąć - zaznacza ekspert.

Rozwiązania podobne do planowanych w Polsce istnieją także we Francji i w USA.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej