Atomowy spór Rosja-Bułgaria o inwestycje
Rosyjska spółka Atomstrojeksport, która ma umowę na budowę drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, zamierza zaskarżyć Sofię za wstrzymanie inwestycji - poinformował we wtorek dziennik "Sega".
2010-05-18, 12:57
Rosyjska spółka Atomstrojeksport, która ma umowę na budowę drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, zamierza zaskarżyć Sofię za wstrzymanie inwestycji - poinformował we wtorek dziennik "Sega". Dziennik powołuje się na źródła zagraniczne.
Według publikacji, Atomstrojeksport zwrócił się o prawną pomoc do amerykańskiej adwokackiej firmy Sidley Austin LLP.
Rzeczniczka rosyjskiego inwestora Olga Celiowa ani potwierdziła, ani zdementowała publikację. "Spełniamy ściśle nasze obowiązki, wynikające z umowy z bułgarskim rządem, która upływa we wrześniu 2010 r. " - stwierdziła w wypowiedzi dla "Sega".
Atomstrojeksport wygrał w 2006 r. konkurs o wartości 3,9 mld euro na budowę drugiej bułgarskiej siłowni atomowej. Jednak koszty budowy okazały się wyższe i we wrześniu 2009 roku Sofia oszacowała je na 10 mld euro. Strona rosyjska odrzuciła te szacunki, podkreślając, że koszty nie przekroczą 6 mld euro.
Jesienią 2009 roku z powodu braku środków i wycofania się z projektu niemieckiej spółki RWE, Bułgaria zwolniła tempo prac na budowie, w którą w samym tylko ubiegłym roku zainwestowano 1 mld euro. Sofia jednak nie była skłonna rezygnować z inwestycji, gdyż ewentualne wycofanie się z umowy groziło jej odszkodowaniem w wys. około 800 mln euro.
Bułgaria zadeklarowała, więc, że zamierza zmniejszyć swoje udziały w inwestycji z obecnych 51 proc. do około 20 proc. i przyciągnąć nowych inwestorów. Potwierdził to w poniedziałek w rozmowie z austriackim premierem szef rządu bułgarskiego, Bojko Borysow.
Minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow nie wykluczył, że Rosjanie mogą otrzymać 20-30 proc. udziałów Belene w zamian za finansowanie projektu. W lutym Rosja zaproponowała Bułgarii udzielenie kredytu w wysokości 2 mld euro w najbliższych dwóch latach na kontynuację budowy. Z nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli bułgarskich władz wynika, że Sofia na razie ofertę odrzuca.
Zgodnie z umową Atomstrojeksport ma zbudować w Belene dwa reaktory typu WWER-1000, podobne do tych, które działają w czeskim Temelinie.
REKLAMA