Polisolokaty nie są już bezkarne: są kary, będą nowe obostrzenia

Getin Noble Bank zapłaci 5 mln zł kary za nieuczciwe praktyki przy oferowaniu tzw. polisolokat. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie.

2018-01-26, 21:05

Polisolokaty nie są już bezkarne: są kary, będą nowe obostrzenia
Bardzo często klient, który przychodził do banku i chciał założyć zwykłą lokatę, wychodził niejednokrotnie z niego z produktem inwestycyjnym, i to zawartym na 20-30 lat...Foto: Pixabay

Posłuchaj

Getin Noble Bank zapłaci 5 mln zł kary za nieuczciwe praktyki przy oferowaniu tzw. polisolokat. Jakie sa jeszcze dobre wiadomości dla nabitych w polisolokaty, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

To ważne dla wszystkich poszkodowanych, którzy  przystąpili do umów za pośrednictwem banku, właśnie zyskali ważny argument w walce o swoje pieniądze.

Sąd Apelacyjny zgodził się z argumentami prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i podtrzymał decyzję w tej sprawie. Uznał, że klienci banku rzeczywiście byli wprowadzani przez doradców sprzedających polisolokaty w błąd.

− Decyzja Sądu cieszy, mówi Agnieszka Majchrzak z UOKiK-u.

Zamiast zwykłej lokaty, umowa inwestycyjna na 20-30 lat

Przypomina, że bardzo często klient, który przychodził do banku i chciał założyć zwykłą lokatę, wychodził niejednokrotnie z niego z produktem inwestycyjnym, i to zawartym na 20-30 lat.

Doradcy mówili o zyskach, a nie o ryzyku…

− Nie miał on świadomości, że wychodzi z banku z innym produktem, a gdy się chciał z niego wycofać, to tracił wszystkie oszczędności, mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

I dodaje, że doradcy banku mówili o zyskach i korzyściach, a nie o ryzyku.

UOKiK zajął się sprawą

Sprawa Getin Noble Banku i polisolokat, to nie jedyny przypadek, kiedy klienci byli wprowadzani w błąd.

Gość Polskiego Radia przypomina, że Urząd wydał w takich sprawach 25 decyzji, podpisał 17 porozumień po to, aby klienci, którzy chcieli się wycofać z tego produktu, płacili jak najmniej.

− Teraz poszkodowani, którzy przystąpili do umów za pośrednictwem banku, zyskali ważny argument -przyznaje Agnieszka Majchrzak.

Mówi, że konsumenci mogą się powoływać na ten wyrok jak i na decyzję Urzędu.

Do gry włączył się również Rzecznik Finansowy

Choć rynek nie jest już tak zepsuty jak jeszcze kilka lat temu, to jednak wciąż produkty z nazwy oszczędnościowe mają charakter inwestycyjny, a klienci nie są tego świadomi.

−Dlatego Rzecznik Finansowy chce uporządkować sprawę polisolokat -mówi Marcin Jaworski z Biura Rzecznika.

REKLAMA

A problem nie został jeszcze rozwiązany…

Jak wyjaśnia, niestety wciąż jego urząd notuje bardzo dużo skarg i wniosków związanych z polisolokatami.

Rzecznik Fiansowy proponuje precyzyjne określenie definicji ubezpieczenia i inwestycji

− Dlatego wystąpiliśmy do komisji senackiej o jasne określenie, kiedy mówimy o ubezpieczeniu, a kiedy o inwestycji. Proponujemy aby doprecyzować, że z ubezpieczeniem mamy do czynienia, gdy 51 procent składki jest przeznaczone na ochronę, a 49 procent na inwestycje, mówi Marcin Jaworski.

Senat pracuje nad nowymi rozwiązaniami

Senacka Komisja zdecydowała, że prace nad regulacją zostaną wdrożone. Biuro Rzecznika Finansowego czeka teraz na kolejne sygnały i dalszą dyskusję w sprawie polisolokat.

W 2017 r. do Rzecznika Finansowego wpłynęły 222 wnioski o tzw. istotny pogląd w sporach sądowych związanych z polisami z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zdaniem Rzecznika, to czubek góry lodowej, bo część z poszkodowanych nie korzysta z tego typu procedur.

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej