Indeks Wolności Gospodarczej: Polska na 45. miejscu na świecie, mniej fiskalizmu, ale mniej rzetelności państwa
21 w regionie, 45 na świecie – Polska lekko poprawiła swój wynik w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal.
2018-02-05, 21:04
Posłuchaj
Wskaźnik Polski polepszył się nieznacznie, o 0,2 pkt, w stosunku do poprzedniego roku.
Mniej fiskalizmu i rynek pracy poprawił notowania Polski
− Niewielki wzrost wynika w głównej mierze z poprawy poziomu fiskalizmu i wyższego odczytu w zakresie rynku pracy - podkreśla Jakub Bińkowski, ekspert Warsaw Enterprise Institute.
Jak podkreśla gość PR24, dostrzeżono zmiany na lepsze, czyli nie stosowanie takich praktyk jakie miały miejsce wcześniej, czyli np. zmian interpretacji podatkowej, naliczanie zobowiązań na pięć lat wstecz razem z odsetkami.
System podatkowy uszczelniony, ale nie restrykcyjny dla uczciwych przedsiębiorców
Dodaje, że owszem uszczelnia się system podatkowy, ale nie w sposób restrykcyjny i represyjny do uczciwych przedsiębiorców.
REKLAMA
− Dzięki tym czynnikom pozycja Polski nieznacznie, ale jednak wzrosła, mówi ekspert.
Spadek rzetelności państwa i skuteczności sądów
− Z drugiej strony Polska zanotowała spadek w kategorii rzetelności państwa i skuteczności sądów, a to trochę martwi -podkreśla ekspert.
Jak tłumaczy, rzetelność państwa wiąże się z zaufaniem do państwa, czyli im mniej jest ono rzetelne, tym mniej mu ufamy.
− Tu na pewno swoją rolę odgrywa niestabilność prawa, wbudowana w polski system prawny, polegająca m.in. na tym, że mamy bardzo częste zmiany przepisów podatkowych. Ponadto niejednokrotnie proces legislacyjny jest często szybki, budzi wątpliwości, gdzie przy pomocy tzw. ścieżek poselskich pomija się konsultacje społeczne, mówi Jakub Bińkowski.
REKLAMA
Polska w grupie państw „umiarkowanie wolnych”
Warto zauważyć, że ocena Polski jest minimalnie niższa od regionalnej średniej (68,8 pkt), ale zdecydowanie powyżej średniej światowej (61,1 pkt). Według tegorocznej edycji, Polska pozostaje w grupie państw „umiarkowanie wolnych".
Autorzy raportu wskazują także, że Europa w dalszym ciągu zmaga się z barierami administracyjnymi, które zakłócają wymianę handlową, wysokimi kosztami pracy, wysokimi obciążeniami podatkowymi oraz problemami w zarządzaniu finansami publicznymi.
Wśród krajów europejskich w czołówce utrzymują się: Szwajcaria, Irlandia, Estonia, Wielka Brytania, Islandia, Dania, Luksemburg.
W rankingu porównano 44 kraje europejskie, z czego zdecydowana większość jest co najmniej „umiarkowanie wolna”.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA