Minister środowiska zadowolony z limitów CO2

Minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski uważa, że zatwierdzony w poniedziałek przez Komisję Europejską polski plan rozdziału uprawnień do emisji CO2 to bardzo dobra decyzja. Dodał, że wystarczy on polskiemu przemysłowi.

2010-04-19, 16:06

Minister środowiska zadowolony z limitów CO2

Zgodnie z planem, polskie przedsiębiorstwa otrzymają prawo do emisji 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie w latach 2008-2012. To tyle samo, ile przyznała Polsce KE w 2007 r. Jednak wówczas polski rząd szacował potrzeby polskich firm na dużo więcej i chciał pomiędzy nie rozdzielić 284,6 mln ton CO2 rocznie. Dlatego, niezadowolony z decyzji KE, zaskarżył ją do unijnego sądu w Luksemburgu. We wrześniu ub.r. sąd uchylił decyzję, więc procedura wyznaczania kwoty rozpoczęła się od nowa.

"To bardzo dobra decyzja Komisji Europejskiej. Cieszę się, że zaakceptowała plan, który przygotowaliśmy. Warunki dla przedsiębiorców pozostają bez zmian w porównaniu z latami ubiegłymi. Dodatkową korzyścią dla Polski jest możliwość wykorzystania 13 mln ton uprawnień na projekty Joint Implementation (chodzi o projekty budowy odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystania biogazu - PAP)" - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej szef resortu środowiska.

Zaznaczył, że Polska otrzymała satysfakcjonującą ilość uprawnień do emisji dwutlenku węgla, która - jak dodał - wystarczy polskiemu przemysłowi.

Na pytanie, jak długo będzie trwało przekazywanie uprawnień przedsiębiorstwom, Kraszewski powiedział: "Zaczniemy już dziś. To będzie trwało dwa dni". Chodzi o ok. 800 przedsiębiorstw, w tym m.in. energetycznych, obróbki szkła, papierni - które mają powyżej 20 megawatów zainstalowanej mocy.

Minister środowiska podkreślił, że unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard bardzo dobrze rozumie nasze problemy związane z kwestiami klimatycznymi. "Bardzo wiele obiecuję sobie po współpracy z Komisją Europejską" - dodał.

"Uważam, że wszystkie sporne kwestie mogą być rozstrzygane na podstawie rzetelnych informacji i danych po to, by znaleźć rozwiązanie, zanim będziemy musieli go szukać na sali sądowej. To (z Komisją Europejską - PAP) przyrzekliśmy sobie wzajemnie. Jestem zupełnie przekonany, że jesteśmy w stanie tego dotrzymać" - zaznaczył.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej