Pracownicze Plany Kapitałowe: mają pomóc emerytom i gospodarce
W przyszłym roku mają się pojawić Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak ma działać nowy mechanizm gromadzenia oszczędności emerytalnych, wyjaśnia w radiowej Jedynce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
2018-02-15, 19:06
Posłuchaj
− Chodzi o to, aby stworzyć systemowy, efektywny i długoterminowy plan gromadzenia oszczędności emerytalnych praktycznie dla wszystkich Polaków, wyjaśnia gość Ekspressu Gospodarczego.
Program dedykowany do wszystkich pracowników
Jak dodaje, program dedykowany jest do wszystkich pracujących, niezależnie od formy zatrudnienia, płacących składki na ubezpieczenia społeczne. I łącznie jest to 11,5 mln osób.
Program prywatny i dobrowolny
− Program polega na tym, że każdy pracodawca założyłby dla pracowników taki Plan, pracownicy byliby automatycznie do niego zapisani, tyle, że ponieważ jest to program prywatny i dobrowolny, to każdy mógłby podjąć decyzję o wycofaniu się z programu, mówi Borys.
Powiązany Artykuł
![emerytura emeryci emeryt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/cae4c21d-3145-4e74-ba9d-a98ae4f29a62.jpg)
Czy PPK skłonią do oszczędzania na emeryturę? Program skierowany do 11 mln pracowników
Samozatrudnieni będą mieli większy limit wpłat na IKZE
Jak jednak dodaje, inne rozwiązanie dotyczy mikroprzedsiębiorstw.
REKLAMA
− W przypadku osób samozatrudnionych zaprezentowano inne rozwiązanie – zwiększony został limit wpłat na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego z 1,2 na 1,8 wynagrodzenia, czyli jest to atrakcyjny poziom, mówi Borys.
Państwo wesprze program składką powitalną i coroczną dopłatą
W przypadku Pracowniczych Planów Emerytalnych państwo będzie płacić składkę powitalną 250 złotych i dopłatę roczną 240 zł. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 proc. i dobrowolną do 2,5 proc., a pracownik składkę podstawową 2,0 proc. i dobrowolną do 2 proc.
Z PPK można się będzie można wycofać
Jak dodaje prezes PFR, z PPK będzie można się w każdej chwili wycofać. Wypłacając te środki, ubezpieczony będzie musiał jednak zwrócić zachęty fiskalne i kwotę powitalną.
Środki zgromadzone w PPK dziedziczone bez opłat i podatków
Zgromadzone pieniądze będą dziedziczone, gdyż system jest prywatny, środki będą podlegać prawu spadkowemu bez dodatkowych opłat i podatków.
REKLAMA
PPK bardzo przydatne dla całej gospodarki
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, program ma też wielkie znaczenie dla gospodarki, jest istotnym elementem realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gdyż według szacunków, do gospodarki będzie co roku wpływała kwota 15-20 mld zł dodatkowych środków, które mogą zmniejszyć koszty pozyskiwania środków dla przedsiębiorstw, zwiększyć inwestycje i w długim terminie zwiększać tempo wzrostu naszych dochodów.
Program będą obsługiwać Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
Instytucjami obsługującym PPK mają być Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które posiadają zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce. Dziś takie zezwolenia posiada ponad 60 TFI.
A co z Powszechnymi Towarzystwami Emerytalnymi?
W projekcie ustawy wymienia się tylko fundusze inwestycyjne
Jak wyjaśnia prezes, w projekcie ustawy opracowanej przez resort finansów przewidywane są fundusze inwestycyjne, natomiast jeśli towarzystwa ubezpieczeniowe czy Powszechne Towarzystwa Emerytalne zgłoszą chęć uczestnictwa w programie, to poddane zostanie to analizie i być może te instytucje zostaną włączone.
REKLAMA
Gość radiowej Jedynki pytany o losy OFE, odpowiedział, że w ich przypadku, wcześniejsza propozycja zgłoszona przez premiera Morawieckiego, przekazania 75 proc. środków na prywatne indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego a 25 proc. do Funduszu Rezerwy Demograficznej jest aktualna.
− Trwają końcowe prace w resortach finansów i rodziny nad tymi projektami, dopowiada Borys.
Pracownicze Plany Kapitałowe pojawią się w przyszłym roku, na początku w największych firmach, potem także w mniejszych. Odpowiednie zapisy trafiły dziś do konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA
REKLAMA