UE gotowa wyjść z kryzysu kosztem ekologii?

Komisja Europejska zaapelowała w środę do krajów UE o debatę na temat zwiększenia celu redukcji emisji cieplarnianych z 20 proc. do 30 proc. w 2020 roku. Choć KE sama skłania się ku zwiększeniu ambicji, podkreśla, że dziś priorytetem jest wyjście z kryzysu euro.

2010-05-26, 00:10

UE gotowa wyjść z kryzysu kosztem ekologii?

To osłabienie przekazu politycznego, jaki chciała wysłać nowa komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard. W pierwotnym projekcie dokumentu sugerowała, by UE podjęła zobowiązanie do zwiększenia celu redukcji CO2 z uzgodnionych w 2008 roku 20 proc. do 30 proc., tak aby UE powróciła na scenę globalnych negocjacji klimatycznych i odzyskała wiarygodność w oczach krajów rozwijających się.

"Zwiększyć czy nie nasz cel z 20 do 30 proc., jeżeli chodzi o redukcję emisji, to decyzja polityczna, którą przywódcy państw UE będą musieli podjąć, kiedy przyjdzie odpowiedni czas i będą ku temu warunki" - oświadczyła komisarz Hedegaard w środę. "Dziś najważniejszy cel polityczny, to wyjście z kryzysu euro" - dodała.

Z przygotowanej przez nią analizy kosztów wynika, że na skutek wywołanego kryzysem spowolnienia gospodarczego i spadku popytu na energię redukcja emisji dwutlenku węgla o 30 proc. będzie wymagała zdecydowanie mniej nakładów niż prognozowano w 2008 roku. Koszt całkowity redukcji 30-procentowej szacuje na 81 mld euro rocznie, tylko o 11 mld euro więcej niż kwota, na jaką w 2008 r. wyliczono koszty realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego, zakładające ograniczenie emisji o 20 proc.

Jak dowiedziała się PAP, to m.in. komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski sprzeciwiał się przyjęciu przez Komisję Europejską propozycji, by UE jednostronnie zwiększyła swe ambicje redukcji CO2. Zastrzeżenia na wtorkowym posiedzeniu szefów gabinetów komisarzy zgłosiły też gabinety włoskiego komisarza ds. przemysłu Antonio Tajaniego oraz niemieckiego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej