Małe firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

2018-03-09, 08:16

Małe firmy optymistycznie patrzą w przyszłość
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Tegoroczny "Raport o sytuacji mikro- i małych firm w roku 2017" pokazuje, że osiągnęły one rekordowe wyniki i optymistycznie oceniają zarówno własne perspektywy, jak i całą gospodarkę. Ten sektor to 99 procent firm, które w Polsce aktywnie działają. Zatrudnia 5 milionów osób, czyli ponad połowę wszystkich zatrudnionych w przedsiębiorstwach.

Posłuchaj

Małe firmy optymistycznie patrzą w przyszłość (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, który zlecił badanie, najważniejszym wskaźnikiem w tym raporcie jest ogólny wskaźnik koniunktury, oddający nastroje właścicieli mikro i małych firm. Ten wskaźnik wyniósł 100,8 punktu, co jest rekordem w całej historii badań. Oznacza to, że mikroprzedsiębiorcy pozytywnie oceniają swoją obecną sytuację i z optymizem patrzą w przyszłość.

Jeśli idzie o regiony, to najwyższe wskaźniki są  w województwach północno-wschodnich oraz południowych. Prym wiedzie Podlaskie. Jak dodaje Tomasz Styczyński, tak dobre wyniki to skutek rosnącego zatrudnienia i wzrostu płac, programów socjalnych takich jak Rodzina 500 Plus, przyspieszenia w inwestycjach i dobrej koniunktury gospodarczej u naszych głównych zagranicznych partnerów handlowych.

Cyfrowy problem

Tematem specjalnym tej edycji raportu było wykorzystanie  technologii cyfrowych przez mikro i małe przedsiębiorstwa. Profesor Katarzyna Śledziewska, ekonomistka  z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że generalnie mamy z tym w Polsce problem.

- Pod tym względem jesteśmy ostatni w Europie. Wykorzystanie technologii cyfrowych na poziomie europejskim jest w dużych przedsiębiorstwach, ale w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw jest gorzej - podkreśla.

Profesor Katarzyna Śledziewska wskazuje, że obecnie w gospodarce dokonuje się transformacja cyfrowa, a takie rozwiązania, jak internet rzeczy, sensory i systemy informatyczne sprawiają, że z łańcucha wartości dodanych tworzy nam się teraz sieć wartości dodanych.

- Nasze wprowadzane obecnie rozwiązania technologiczne pozwalają na to, by firma była w stanie tej sieci sprawnie funkcjonować. Dla mikro i małych przedsiębiorstw oznacza to, że muszą się one do tego dostosować, bo inaczej wypadną - dodaje ekonomistka.

Pocieszające w tym wszystkim jest fakt, że prawie 90 procent mikro i małych firm korzysta z bankowości internetowej, 44 procent - także z bankowości mobilnej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

Wróć do strony głównej