more_horiz
Gospodarka

Małe firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 08:16
Tegoroczny "Raport o sytuacji mikro- i małych firm w roku 2017" pokazuje, że osiągnęły one rekordowe wyniki i optymistycznie oceniają zarówno własne perspektywy, jak i całą gospodarkę. Ten sektor to 99 procent firm, które w Polsce aktywnie działają. Zatrudnia 5 milionów osób, czyli ponad połowę wszystkich zatrudnionych w przedsiębiorstwach.
Audio
  • Małe firmy optymistycznie patrzą w przyszłość (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, który zlecił badanie, najważniejszym wskaźnikiem w tym raporcie jest ogólny wskaźnik koniunktury, oddający nastroje właścicieli mikro i małych firm. Ten wskaźnik wyniósł 100,8 punktu, co jest rekordem w całej historii badań. Oznacza to, że mikroprzedsiębiorcy pozytywnie oceniają swoją obecną sytuację i z optymizem patrzą w przyszłość.

Jeśli idzie o regiony, to najwyższe wskaźniki są  w województwach północno-wschodnich oraz południowych. Prym wiedzie Podlaskie. Jak dodaje Tomasz Styczyński, tak dobre wyniki to skutek rosnącego zatrudnienia i wzrostu płac, programów socjalnych takich jak Rodzina 500 Plus, przyspieszenia w inwestycjach i dobrej koniunktury gospodarczej u naszych głównych zagranicznych partnerów handlowych.

Cyfrowy problem

Tematem specjalnym tej edycji raportu było wykorzystanie  technologii cyfrowych przez mikro i małe przedsiębiorstwa. Profesor Katarzyna Śledziewska, ekonomistka  z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że generalnie mamy z tym w Polsce problem.

- Pod tym względem jesteśmy ostatni w Europie. Wykorzystanie technologii cyfrowych na poziomie europejskim jest w dużych przedsiębiorstwach, ale w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw jest gorzej - podkreśla.

Profesor Katarzyna Śledziewska wskazuje, że obecnie w gospodarce dokonuje się transformacja cyfrowa, a takie rozwiązania, jak internet rzeczy, sensory i systemy informatyczne sprawiają, że z łańcucha wartości dodanych tworzy nam się teraz sieć wartości dodanych.

- Nasze wprowadzane obecnie rozwiązania technologiczne pozwalają na to, by firma była w stanie tej sieci sprawnie funkcjonować. Dla mikro i małych przedsiębiorstw oznacza to, że muszą się one do tego dostosować, bo inaczej wypadną - dodaje ekonomistka.

Pocieszające w tym wszystkim jest fakt, że prawie 90 procent mikro i małych firm korzysta z bankowości internetowej, 44 procent - także z bankowości mobilnej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem