Zarabiasz i nic ci nie zostaje? Nie jesteś sam. Tak żyje połowa Polaków
Czy po opłaceniu wszystkich rachunków i codziennych zakupach zostaje ci coś w portfelu? Jeśli nie, należysz do przytłaczającej większości. Najnowszy raport "Polaków portfel własny" pokazuje, że tylko co czwarty z nas jest w stanie regularnie oszczędzać. Aż dla połowy Polaków pensja wystarcza zaledwie na bieżące przeżycie. Sprawdziliśmy, kto w Polsce oszczędza, a komu najczęściej brakuje do pierwszego.
2025-07-16, 10:28
Najważniejsze informacje w skrócie:
- 25 proc. Polaków zarabia wystarczająco dużo, by pokryć wydatki i robić oszczędności. 49 proc. wystarcza tylko na bieżące wydatki
- Aż 17 proc. Polaków czasem brakuje pieniędzy pod koniec miesiąca. Ale aż 61 proc. deklaruje, że utrzymuje się bez pomocy z zewnątrz
- Najbardziej samodzielni są seniorzy - aż 88 proc. utrzymuje się samodzielnie. Równocześnie wśród nich najwięcej jest osób nie będących w stanie oszczędzać
Zaledwie co czwarty Polak jest w stanie oszczędzać ze swoich zarobków
Jak wynika z raportu Santander Consumer Banku "Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak", 25 proc. respondentów zarabia wystarczająco dużo na codzienne wydatki oraz regularne odkładanie środków. Z kolei pensja 49 proc. badanych starcza na miesięczne utrzymanie, ale brakuje już na oszczędności. 17 proc. deklaruje, że czasami brakuje im pieniędzy pod koniec miesiąca, a 5 proc. przyznaje, że dochód im nie wystarcza i muszą się zapożyczać lub korzystać z "poduszki finansowej".
- Jak pokazuje nasze badanie, comiesięczne koszty niejednokrotnie pochłaniają całą pensję czy też emeryturę i ciężko mówić o budowaniu poduszki finansowej - stwierdziła w komentarzu do raportu menadżer ds. Rozwoju Sprzedaży z Santander Consumer Banku Mariola Kondek-Pasztetnik
Kondek-Pasztetnik wskazała, że największa grupa, której miesięczny dochód przeznaczany jest na utrzymanie i nie starcza na oszczędności to seniorzy. Aż dwóm trzecim seniorów wystarcza co najwyżej na bieżące życie i nie są w stanie robić nowych oszczędności.
🧐 Paradoks polskiego seniora: samodzielny, ale bez oszczędności
Z raportu wyłania się fascynujący paradoks. Z jednej strony seniorzy są najbardziej samodzielną finansowo grupą – aż 88% z nich utrzymuje się bez pomocy z zewnątrz. Z drugiej strony, to właśnie w tej grupie jest najwięcej osób, którym dochody wystarczają tylko na bieżące życie i które nie są w stanie budować oszczędności (aż dwie trzecie). To pokazuje strukturalny problem – polskie emerytury pozwalają na skromne, samodzielne życie, ale nie dają pola do budowania poduszki finansowej na nieprzewidziane wydatki.
- Z kolei osoby, którym najczęściej brakuje pod koniec miesiąca to dwudziestolatkowie (22 proc.). Wśród badanych, którym nie brakuje i na wydatki, i zadbanie o zaplecze finansowe zdecydowanie wyróżniają się czterdziestolatkowie (34 proc.)”- dodała.
Jej zdaniem zbudowana kariera i doświadczenie przekładają się na wyższe wynagrodzenie, co pozwala czterdziestolatkom na potencjalnie wyższy poziom życia. I w efekcie także na oszczędzanie.
Samodzielny finansowo jak Polak
Raport "Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak" pokazał również, że Polacy są samodzielni finansowo.
- 61 proc. deklaruje, że utrzymuje się samodzielnie i nie potrzebuje pomocy. Najbardziej samodzielni są seniorzy – aż 88 proc. z nich – stwierdzili autorzy raportu.
Z kolei jedna piąta badanych stwierdziła, że czasem wspierają ich bliscy.
- W tej grupie znacznie częściej znajdują się młodzi, a dokładnie 24 proc. dwudziestolatków i 26 proc. trzydziestolatków - zauważyli autorzy raportu.
📝 Jak zacząć oszczędzać, gdy "nie ma z czego"? Metoda małych kroków
Dla 49% Polaków, którym pensja ledwo starcza na życie, oszczędzanie wydaje się niemożliwe. Eksperci radzą jednak, by zacząć od budowania nawyku, nawet przy minimalnych kwotach. Oto trzy proste metody:
Reguła 24 godzin: Przy każdym nieplanowanym zakupie daj sobie 24 godziny na zastanowienie. Często okazuje się, że impuls mija, a pieniądze zostają w portfelu.
Zaokrąglaj końcówki: Płacąc kartą, zaokrąglaj w myślach kwotę w górę, a różnicę przelewaj na konto oszczędnościowe. Zakup za 18,50 zł? Przelej 1,50 zł na oszczędności.
Dzień bez wydatków: Wyznacz jeden dzień w tygodniu, w którym starasz się nie wydać ani złotówki (poza absolutnie koniecznymi opłatami). To ćwiczy dyscyplinę i pokazuje, gdzie "uciekają" drobne kwoty.
Zgodnie z badaniem 7 proc. ze wszystkich ankietowanych przyznaje, że często korzysta z pożyczek od rodziny. Robią tak głównie młodsi respondenci. Według badania 15 proc. osób w wieku 18-29 lat musi pożyczać od członków rodziny (najczęściej zapewne rodziców). Tylko 6 proc. badanych przyznało, że w ogóle nie byłoby się w stanie utrzymać gdyby nie pomoc rodziny. I znów, w tej kategorii również najbardziej liczni są młodsi respondenci - aż 14 proc. osób w wieku 18-29 lat nie jest w stanie się w ogóle utrzymać samodzielnie.
Oszczędność - krok do bezpieczeństwa
Autorzy raportu i przedstawiciele banku Santander Consumer Bank przypomnieli, że w przypadku oszczędzania nie trzeba odkładać dużo, bo liczy się przede wszystkim regularność. Ale zauważają też, że Polacy nie oszczędzają głównie z przyczyn ekonomicznych - po prostu nie mają z czego.
🌍 Polacy na tle Europy. Czy jesteśmy narodem oszczędnych?
Choć raport pokazuje trudności Polaków w oszczędzaniu, na tle Europy nie wypadamy najgorzej, jeśli chodzi o samą chęć odkładania pieniędzy. Jednak według danych Eurostatu, tzw. stopa oszczędności gospodarstw domowych (procent dochodu, który pozostaje po odjęciu wydatków) jest w Polsce niższa niż w wielu krajach zachodnich, takich jak Niemcy czy Holandia, gdzie jest to historycznie kilkanaście procent. Główną barierą w Polsce, co potwierdza raport, nie jest brak chęci, ale niższe dochody i wysokie koszty życia, które pochłaniają większość pensji.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 18-29 kwietnia 2025 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.
Czytaj także:
- Większość Polaków bez oszczędności na czarną godzinę. Badanie nie napawa optymizmem
- Oszczędności Polaków. Coraz częściej odkładamy na "czarną godzinę"
- Cukier rekordowo potaniał, jajka i masło drogie jak nigdy. Tak urosła nam inflacja
Źródło: PAP/SantanderConsumerBank/Andrzej Mandel