Na Polskę w pełni bezgotówkową jeszcze poczekamy. Wielu z nas nadal woli gotówkę

2018-03-22, 11:07

Na Polskę w pełni bezgotówkową jeszcze poczekamy. Wielu z nas nadal woli gotówkę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Polska bez gotówki - nie tak szybko. Ponad połowa - 52 proc. - pytanych Polaków jest przyzwyczajonych do płacenia monetami i banknotami, jednak połowa z tej połowy jest gotowa zmienić swoje przyzwyczajenia - wynika z badania przedstawionego na szóstym Cashless Congress. Zdaniem ekspertów dojście sytuacji gdy zdecydowana większość detalicznych zakupów będzie zapłacona kartami czy aplikacjami w telefonie zajmie nam przynajmniej 30 lat. O szczegółach - Piotr Wardziak.

Posłuchaj

Na Polskę w pełni bezgotówkową jeszcze poczekamy (Piotr Wardziak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie około dwóch trzecich mniejszych i większych zakupów Polacy dokonują płacąc brzęczącą albo szeleszczącą gotówką. Co skłoniłoby ich do zmiany zwyczajów? Po pierwsze większa dostępność terminali płatniczych w sklepach, punktach usługowych czy urzędach - dziś brakuje ich ponad pół miliona.  Po drugie wymierne korzyści - na przykład niższa cena produktu przy płaceniu kartą czy zwrot części wydatków.

- Większość pytanych przyznało, że płaci gotówką z przyzwyczajenia, tym częściej im mniejsza jest kwota zakupu. Są też takie obszary gdzie gotówka jest królem - mówi współautorka badania prof. Janina Harasim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ekspertka wskazuje, że tak jest na przykład w przypadku usług, za które zdecydowanie chętniej płacimy gotówką. Obszarem, w którym Polacy widzieliby częstszą możliwość płatności bezgotówkowych są natomiast transakcje w urzędach.

Początek drogi

Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego Robert Łaniewski przyznaje, że czasy gdy pieniądze podawane z reki do ręki niemal praktycznie znikną - to u nas odległa przyszłość.

- Żeby dogonić takie kraje jak Szwecja i Dania, które już myślą o zupełnym wyeliminowaniu gotówki, trzeba będzie jeszcze dużo zrobić. My jesteśmy na początku tej drogi, i aby w Polsce zaistniało społeczeństwo bezgotówkowe, to myslę, że to jest kwestia 30-40 lat - dodaje.

Nowe formy płatności nie takie proste

 
Udział transakcji bezgotówkowych na rynku zakupów detalicznych szacuje się w Polsce na 35 procent.  Ich popularność powoli, ale stopniowo rośnie - 6 temu ten udział wynosił niespełna 20 procent, a kilkanaście lat temu zaledwie 2 procent.
 
Jednocześnie kilkanaście procent Polaków jest praktycznie wykluczonych z nowoczesnej bankowości. Według badania 14 procent pytanych sama przyznała, że po prostu nie umie zapłacić kartą , a 12 procent, że nie umie wypłacić gotówki z bankomatu.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Piotr Wardziak, md

Polecane

Wróć do strony głównej