Komisarz Guenther Oettinger w Warszawie – nie chcemy Europy różnych prędkości

2018-03-26, 18:32

Komisarz Guenther Oettinger w Warszawie – nie chcemy Europy różnych prędkości
Unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Guenther Oettinger uczestniczy we wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Finansów Publicznych, 26 bm. w Sejmie. Obok przewodnicząca komisji ds. UE, posłanka PiS Izabela Kloc (P). . Foto: PAP/Marcin Obara

-Nie będziemy proponować żadnego budżetu dla eurolandu. Nie chcemy Europy różnych prędkości - powiedział goszczący w Warszawie komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i zasobów ludzkich Guenther Oettinger.

Posłuchaj

Guenther Oettinger, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i zasobów ludzkich powiedział, że w dyskusji nad budżetem unijnym chodzi o "przyszłość Europy".Zależy mi na tym, byśmy uniknęli pewnego konfliktu: byśmy nowych zadań nie finansowali przez nadmierne cięcia w tradycyjnych programach. Walka migracji ze zrównoważonym rozwojem, czy walka rozwoju
+
Dodaj do playlisty

Komisarz Oettinger przyjechał do Polski w ramach konsultacji prowadzonych w sprawie kształtu wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027, podczas których odwiedza wszystkie państwa członkowskie UE.

Wcześniej spotkał się premierem Mateuszem Morawieckim, rozmawiał w ministerstwie finansów.

Nie będzie osobnego budżetu dla Eurolandu

− Nie będziemy proponować żadnego budżetu dla eurolandu"; "chcemy mieć budżet 27 krajów, w którym będą zawarte interesy wszystkich państw UE"; "musimy się integrować, nie chcemy Europy różnych prędkości" - powiedział Guenther Oettinger na wspólnym posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE oraz finansów publicznych.

Jak podkreślał, nowe zadania UE nie powinny być finansowane kosztem zadań tradycyjnych.

Nowe zadania Unii nie kosztem zadań tradycyjnych

− Nie powinniśmy nowych zadań Unii Europejskiej finansować poprzez redukcję dofinansowania zadań tradycyjnych" - powiedział Oettinger.

Wskazał na przykład migracji kosztem Polityki Spójności.− To by nas podzieliło - ocenił.


Wyjaśnił, że oprócz tradycyjnych zadań stojących przed UE w nowym budżecie, dojdą także nowe, związane m.in. z migracją, uchodźcami, kontrolą granic, zapobieganiem terroryzmowi, czy obronnością.

Oprócz nich pozostaną w budżecie także tradycyjne zadania UE: Polityka Spójności, Wspólna Polityka Rolna, fundusze strukturalne czy Erasmus+. Komisarz podkreślił, że przyszły budżet UE nie jest budżetem Komisji Europejskiej, tylko całej Unii. "Będzie to nasz wspólny budżet (...) dla 440 mln obywateli UE" - podkreślił.


Komisarz przedstawił na nim informację na temat planów dotyczących przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych. Zaprezentował też Programu Prac Komisji Europejskiej na 2018 rok.

Premier przedstawił polskie postulaty ws. budżetu UE 2021-2027

Premier przedstawił komisarzowi UE ds. budżetu i zasobów ludzkich nasze postulaty dotyczące budżetu UE. Opowiada się za mocną polityką spójności i budżetem rolnym

Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem Unii Europejskiej ds. budżetu i zasobów ludzkich Guentherem Oettingerem strona polska przedstawiła najważniejsze polskie postulaty dotyczące przyszłego budżetu wspólnoty - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Polska za ambitnym budżetem, mocną polityką spójności i budżetem rolnym

Prezes Rady Ministrów wskazał, że Polska opowiada się za ambitnym budżetem UE, który będzie uwzględniał pozytywne efekty generowane przez politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną - napisano w komunikacie na stronie KPRM.

Wiceministrowie finansów rozmawiali z komisarzem Oettingerem o budżecie UE po 2020 r.

Wiceministrowie finansów Piotr Nowak i Tomasz Robaczyński rozmawiali m.in. o przyszłości finansów Unii Europejskiej, w tym wspólnotowego budżetu po 2020 r., z komisarzem Unii Europejskiej ds. budżetu i zasobów ludzkich Guentherem Oettingerem - poinformował resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

− Podczas spotkania komisarz Oettinger przedstawił wstępne podejście Komisji Europejskiej do rozpoczynających się wkrótce negocjacji w sprawie przyszłości finansów UE - napisano w komunikacie.

Jak informuje resort, przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślili, że Polska popiera przyjęcie ambitnego budżetu UE po roku 2020.

− Konieczne jest także znalezienie równowagi między finansowaniem nowych wyzwań a tradycyjnymi politykami UE, takimi jak polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna. Zwrócili także uwagę na kwestie związane z zarządzaniem budżetem UE, w tym na konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu środków w kolejnych, rocznych budżetach UE - poinformowało w poniedziałek ministerstwo.

Dodano, że rozmawiano również o źródłach finansowania budżetu UE. Spotkanie wykazało, że między Polską i Komisją Europejską istnieje wiele zbieżnych punktów w podejściu do ogólnego kształtu przyszłego budżetu UE.

Minister Inwestycji i Rozwoju: składki od 10 do 19 proc. wyższe

Od 10 do 19 procent mogą wzrosnąć składki do budżetu Unii Europejskiej po 2020 roku - poinformował Minister Inwestycji i Rozwoju.

Warszawa chce jak najwyższych składek

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego Warszawa chce jak najwyższej składki. Według niego, jest to możliwe, jeżeli przekona się kraje, które najwięcej wpłacają do unijnego budżetu. Jak twierdzi szef resortu inwestycji i rozwoju trzeba pokazać tym krajom, że korzyści z wyrównywania szans w Unii są korzystne dla całej Wspólnoty.

Trwa walka o finansowanie polityki spójności

Minister dodał, że trwa dyplomatyczna ofensywa, która ma nakłonić kraje członkowskie do utrzymania pieniędzy na inwestycje i wyrównywanie poziomu życia w Unii Europejskiej. W tym tygodniu Jerzy Kwieciński odwiedzi Finlandię. Później będzie rozmawiał z przedstawicielami Holandii, Szwecji, Hiszpanii czy Włoch. Większość takich rozmów, jak informuje minister, odbywa się w Brukseli.

2 lata po Brexicie w budżecie UE zabraknie 12-13 mld euro


Podczas spotkania z posłami komisarz do spraw unijnego budżetu Guenther Oettinger wyjaśniał, że Wielka Brytania będzie płaciła składkę jeszcze przez dwa lata po opuszczeniu wspólnoty. Później w kasie zabraknie od 12 do 13 miliardów euro.

Formalnie negocjacje zaczynają się w maju

Formalne negocjacje budżetowe rozpoczną się na początku maja br., kiedy Komisja Europejska opublikuje komunikat w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych po roku 2020.

NRG, IAR, PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej